Washington 26. novembra (TASR) - Oznámenie americkej spoločnosti Advanced Cell Technology Inc.(ACT), že úspešne vyklonovala ľudské embryo vyvolalo búrlivú debatu o etike výskumu. Americký prezident George W. Bush v tejto súvislosti vyhlásil, že je absolútne proti klonovaniu ľudských embryí.
Podľa biotechnologickej spoločnosti ACT z mesta Worcester v štáte Massachusetts však cieľom jej prelomového experimentu nie je vznik novej ľudskej bytosti, ale získanie kmeňových buniek na terapeutické účely.
Iba niekoľko hodín po zverejnení šokujúcej správy, musela táto spoločnosť čeliť kritike nielen náboženských skupín, ale aj amerických politikov, a to ako republikánov, tak demokratov.
Aj keď svetoví vedci opakovane klonovali niekoľko zvierat, a hoci neexistujú technické bariéry, ktoré by znemožnili klonovanie ľudského embrya, prekročenie tenkej deliacej línie medzi teóriou a skutočnosťou vyvolalo vo svete znepokojenie.
Viceprezident ACT Joe Cibelli, ktorý výskum viedol, informoval, že jeho tím pri klonovaní využil ľudskú kožu a vajíčko, pričom odstránil z tohto vajíčka DNA a nahradil ju DNA z jadra bunky ľudskej kože. Vajíčko sa začalo deliť ako pri oplodnení spermiou, ale vedci tento proces zastavili skôr, ako by sa z neho mohla začať vyvíjať ľudská bytosť, teda ešte v štádiu, keď embryo bolo len zhlukom kmeňových buniek.
No aj napriek opakovanému uisťovaniu odborníkov, že cieľom ich práce bolo získať kmeňové bunky pre liečenie takých chorôb ako diabetes, infarkt, rakovina, AIDS a neurodegeneratívne ochorenia ako sú Parkinsonova a Alzheimerova choroba, Biely dom je proti klonovaniu ľudských bytostí.
Šéf demokratickej väčšiny v Senáte Tom Daschle vyhlásil, že výskum klonovania sa uberá nesprávnym smerom. Americký kongres v súčasnej dobe zvažuje návrh zákona, ktorý by tento výskum celkom zakázal. Niektorí senátori však vyhlásili, že sa nechcú veľmi ponáhlať so zákonom, kým im nebudú celkom jasné všetky dôsledky tohto výskumu.
Iní zákonodarcovia zase upozorňujú, že ak aj bude v USA zakázané klonovanie ľudských embryí, v iných krajinách to tak byť nemusí. Žiadajú preto medzinárodný kódex, ktorý by platil pre takýto výskum na celom svete.