Jeruzalem 28. júla (TASR) - Človek začal cielene pestovať poľnohospodárske plodiny o desať tisíc rokov skôr ako sa to doteraz predpokladalo. Tvrdia to vedci z americko-izraelského tímu, ktorý skúmal archeologickú lokalitu Ohalo na severe Izraela.
Archeológovia tu zistili, že ľudia, ktorí tu žili pred 23.000 rokmi, vedome zhromažďovali semená divoko rastúcich travín - okrem iného aj predchodcu dnešnej pšenice a jačmeňa - a urobili tak prvý významný krok k počiatkom poľnohospodárstva.
Až doposiaľ sa archeológovia domnievali, že prechod od získavania obživy prevažne lovom sa uskutočnil pred približne 13.000 rokmi počas obdobia nazvaného neolitická revolúcia. Objav ale potvrdzuje skoršiu domnienku, že poľnohospodárstvo vzniklo v oblasti Blízkeho východu.
Zachovanie zbierky osiva zo staršej doby kamennej umožnili zvláštne podmienky na lokalite Ohalo. Tamojšie sídlisko predhistorických ľudí neskôr zaplavila voda a nedostatok kyslíka zakonzervoval rastlinné zvyšky. Archeológovia tu našli aj kamenné nástroje, pozostatky ohnísk a stopy po chatrčiach.