Môžem pri tom použiť bežné čistiace prostriedky? Diana
Počítač, samozrejme, nie je iba kusom nábytku, ide o citlivú elektroniku, o ktorú sa treba starať rovnako ako o televízor, diaľkové ovládače či domáce kino - s citom a s rozumom. Kým sa pustíte do upratovania, oboznámte sa so všetkými pravidlami a podmienkami, ktoré definuje jeho výrobca. Nezabúdajte ani na bezpečnostné predpisy. Ak sa rozhodnete okrem suchej handry použiť i mokré čistiace prostriedky, vypnite počítač najprv z elektriny. Pri náhodnom incidente tak zabránite úrazu či poškodeniu zariadenia.
Ako na spotenú klávesnicu
Intenzívne znečistenie badať v letných mesiacoch najmä na klávesnici a myši. Pot spolu s odumretými časticami pokožky i pri dôkladnom umývaní rúk pred prácou na počítači zanecháva na tlačidlách a ostatných plochách povlak, ktorý časom tmavne.
Tlačidlá klávesnice možno čistiť vlhkou handričkou namočenou v saponáte, napríklad na umývanie riadu, či tekutým mydlom. Dôležité je dbať na to, aby voda nestiekla pod tlačidlá. Ak sa tak stane, vysušte klávesnicu na dobre vetranom slnečnom mieste. Na dnešných membránových klávesniciach možno tlačidlá podobraním tenkým predmetom (skrutkovačom, ihlicou na pletenie) vytiahnuť von a nechať ich odmočiť v saponátovej vode. Ak však neovládate písanie všetkými desiatimi, uistite sa vopred, že budete vedieť, ktoré tlačidlo patrí na ktoré miesto.
Pri optickej myši stačí vyčistiť jej povrch. Ak však používate guľôčkovú myš, musíte ju pravidelne čistiť aj zvnútra, v opačnom prípade sa začne pri pohybe kurzor "zadrhávať". Vtedy vyberte guľôčku a opatrne zoškriabte nánosy špiny z otočných senzorov vo vnútri. V lete je takisto vhodné používať pri takejto myši namiesto plastovej podložky tkaninovú - tá lepšie absorbuje prebytočný pot a nečistoty.
Skrinka počítača
Skrinku môžete utrieť od prachu a jej čelný panel pretrieť vlhkou handričkou namočenou v saponáte. Najväčšie znečistenie je zväčša pri nasávacích otvoroch na vzduch a pri tlačidle vypínača. Ak máte vo svojej blízkosti vysávač, môžete trubicou vysať časť prachu zo zdroja cez jeho mriežku na zadnej časti. Prach usadený vo vnútri počítača v letných mesiacoch rapídne zhoršuje chladenie. Ak máte podozrenie na znečistenie, požiadajte o vyčistenie servisné stredisko.
Samostatnou kapitolou sú zažltnuté plasty monitorov, klávesníc a skriniek. Pre ich oživenie je možné v špecializovaných počítačových predajniach kúpiť penové spreje, ktoré dokážu plasty zájdené od slnka a cigaretového dymu oživiť. Nikdy nepoužívajte mokré prostriedky pre čistenie tlačiarní a iných komplikovaných periférií. Neodborným zaobchádzaním by ste ich mohli poškodiť.
Na monitor s okenou nechoďte
Na čistenie obrazovky monitora či povrchu LCD panelu existujú špeciálne čistiace spreje a gély. Vhodné je vyvarovať sa používaniu okeny a podobných čistiacich prostriedkov. Môžu totiž spôsobiť poškodenie antireflexného poťahu obrazovky alebo ochrannej vrstvy filtra. Namiesto bežnej handričky používajte radšej mikrovláknovú tkaninu. Tá pri minimálnej námahe zabezpečí, aby na povrchu nezostali šmuhy. Neraz je možné s jej pomocou vyčistiť obrazovku i bez použitia čistiaceho prostriedku.