Vatikánska Kongregácia pre doktrínu viery ústami svojho tajomníka Tarcisia Bertona pripomenula nesúhlas katolíckej cirkvi s takýmto druhom experimentov.
Americká spoločnosť Advanced Cell Technology Inc. dnes totiž oznámila, že v polovici októbra úspešne vyklonovala ľudské embryo. Cieľom prelomového experimentu podľa nej nie je vznik novej ľudskej bytosti, ale získanie kmeňových buniek na terapeutické účely.
"Zatiaľ presne nevieme, o aký typ procesu ide a či sa dá označiť ako skutočné klonovanie človeka," uvádza sa v prvej reakcii Vatikánu s tým, že konečné stanovisko môže zaujať až po vedeckom potvrdení správ.
Podľa Kongregácie pre doktrínu viery treba zistiť, či došlo k skutočnému ľudskému klonovaniu, ktoré cirkev zavrhuje, alebo k prínosnému vedeckému objavu, ktorý je eticky čistý. Podstatné je, či kmeňové bunky boli skutočne získané z embrya, ktoré vzniklo vložením odobraného bunkového jadra pacienta do vajíčka.
"Na druhej strane, ak sa americkým vedcom podarilo získať kmeňové bunky podobné pacientovým, použijúc neembryonálne bunky, ide o skutočný vedecký objav, ktorý by sme mohli považovať za eticky pozitívny," uvádza sa v stanovisku kongregácie vedenej kardinálom Josephom Ratzingerom.
Súkromná spoločnosť z amerického štátu Massachusetts dnes oznámila , že 13. októbra po mesiacoch pokusov po prvý raz úspešne použila klonovaciu techniku na množenie ľudských kmeňových buniek, ktoré sa následne dajú vložiť do akéhokoľvek tkaniva ľudského tela.
"Naše predbežné výsledky potvrdzujú teóriu, podľa ktorej je preprogramovanie ľudských buniek možné," uvádza sa v tlačovej správe spoločnosti na jej internetovej stránke www.advancedcells.com.
Klonovanie človeka je z etického hľadiska považované za mimoriadne kontroverzné. Americké federálne zákony zakazujú využívanie peňazí na tento účel, avšak spoločnosť Advanced Cell Technology Inc. je plne financovaná zo súkromných zdrojov.
Podľa spoločnosti sa ľudské kmeňové bunky získané klonovaním budú dať využiť pri liečbe degeneratívnych ochorení, akými sú napríklad Parkinsonova choroba alebo detská cukrovka.
"Našim cieľom nie je vytvoriť klonovanú ľudskú bytosť, ale vyvinúť život zachraňujúce liečebné metódy pre veľké množstvo zdravotných problémov, vrátane cukrovky, následkov mozgových príhod, rakoviny, AIDS a nervovodegeneratívnych porúch, akými je Parkinsonova alebo Alzheimerova choroba," vyhlásil viceprezident výskumu Advanced Cell Technology Inc. Robert Lanza.