Londýn 25. novembra (TASR) - Krajiny východnej Európy vidia v priemysle informačných technológií spôsob oživenia svojich na zánik odsúdených ekonomík, komentuje Financial Times. Bulharsko má v regióne neporovnateľnú históriu v tomto odvetví.
Bulharská vláda dúfa, že spoločne so svojimi mladými, vysoko motivovanými a pomerne lacnými technokratmi so západným vzdelaním dokáže efektívne začať cestu k nasýtenému trhu. Krajina má bohatú históriu v odvetviach priemyslu spojených s informačnými technológiami, a tak počas minulého režimu predstavovala Sillicon Valley vo východnom bloku. Bulharsko bolo hlavným dodávateľom počítačov a softvéru v regióne. V 60. rokoch toto odvetvie viedol Todor Živkov, ktorý nariadil výrobu počítačov Pravet, aby zabezpečil pracovné miesta a sebe obraz moderného, pokrokového vodcu. Demokracia a problémy s prispôsobovaním sa voľnému trhu však neviedli k nárastu v tomto odvetví a navyše priniesli neočakávané problémy.
Podľa Christousa Mouroutisa, prezidenta firmy Bitex.com, v Bulharsku ešte stále existuje mladá a vzdelaná pracovná sila. "Bulharský priemysel informačných technológií zamestnáva vynikajúcich, zručných a schopných ľudí," povedal Mouroutis a dodal, že odvetvie trpí predchádzajúcimi chybami, ktoré vznikli pri zavádzaní trhovej ekonomiky. V roku 1996 séria bankrotov bánk takmer zničila bulharskú ekonomiku. Dnes zase striktné nariadenia na prevenciu pred podobným krachom obmedzujú podnikateľov. Mouroutis sa vyjadril, že problémom bulharských spoločností je ich manažment, ktorý nemá splnomocnenie konať. "Taktiež sa vyskytujú problémy so službami pre zákazníkov. Všetci tvrdia, že ich poskytujú, ale nie je to tak."
V novozvolenej, prozápadne orientovanej vláde Mouroutis vidí pozitívny vývin situácie. Vláda totiž chce nadviazať na dobré kroky minulej vlády a informačný priemysel pre ňu predstavuje prioritu, čoho dôkazom je prijatie zákona o elektronickom podpise.
Podľa prezidenta Bulharskej internetovej spoločnosti Veni Markovského väčšina z 500 tisíc používateľov internetu používa pripojenie cez drahú a nespoľahlivú pevnú linku, ktorá je stále v rukách štátneho monopolného telekomunikačného operátora BTC. Markovski vyjadril nádej na zlepšenie situácie po privatizácii BTC v roku 2003, keď sa skončí monopolné postavenie spoločnosti.