Čo potrebujú ženy pre dobrý sexuálny život? Doteraz sa predpokladalo, že najmä vysokú hladinu testosterónu v krvi. Podľa Susan Davisovej z Jean Hailes Foundation v Melbourne je však zaujímavejším kritériom ako testosterón hormón DHEAS. Výsledky svojho tímu komentovala na stretnutí Endokrinologickej spoločnosti v New Orleanse. Napísal o tom New Scientist.
Klesajú s vekom
Davisová s kolegami monitorovala úrovne hormónu DHEAS (čo je steroid so zložitým názvom dehydroepiandrosteron vo forme sulfátu) v krvi viac ako 1400 žien. Vybrali ich náhodne v štáte Victoria v Austrálii a ich vek sa pohyboval medzi 18 až 75 rokmi. Kvalitu ich sexuálneho života sledovali s použitím podrobného dotazníka.
Hladiny testosterónu aj hormónu DHEAS klesali s vekom, hlavne medzi dvadsiatimi a tridsiatimi rokmi, iba DHEAS však korešpondoval so sexuálnou funkciou. Ženy pod 45 rokov, ktoré mali najnižšie skóre vo vzrušivosti, citlivosti a túžbe, mali tiež najnižšie hladiny DHEAS. Vo veku nad 45 rokov bola závislosť menej významná, ale stále napovedala o sexuálnej funkcii DHEAS.
Hormón partnera nenahradí
Zisťovať príčiny nízkej sexuálnej túžby u žien je ťažké. "Ak sa žena nemôže na svojho partnera ani len pozrieť, môžeme ju napumpovať hormónmi, a výsledok sa nedostaví. Sexuálnu funkciu však môže zásadne zmeniť nový partner," povedala Davisová.
Význam výskumu jej tímu teda spočíva v tom, že testy hladiny DHEAS pomôžu určiť, ktorým ženám hormonálna liečba pomôže, a u ktorých by to bolo len mrhanie časom a peniazmi.
DHEAS sa už niekoľko rokov bez dôkazu niekde predáva ako doplnok na spomalenie starnutia. Niektorí lekári tento hormón ženám so sexuálnymi ťažkosťami už predpisujú a údajne majú dobré výsledky. Dosiaľ však nie sú k dispozícii presvedčivé štúdie. Reálnu možnosť, že jeho užívanie zlepšuje sexuálny život žien, treba ešte overiť.
Doterajšie skúsenosti
Lekári teraz ženám po prechode ponúkajú najmä testosterónové implantáty a krémy určené pre mužov. Niektorým ženám, zdá sa, pomáhajú. John Buster z Baylor College of Medicine v Houstone (Texas) v New Orleanse podal správu o skúškach testosterónových náplastí. Zlepšili niektoré sexuálne funkcie po menopauze u tých žien, ktoré nemali vaječníky, a preto trpeli nízkym libidom. Výsledky u žien s prirodzenou menopauzou budú čoskoro k dispozícii.
Zistenia, že testosterón zvyšuje libido, ale že jeho nízka hladina v krvi neukazuje na sexuálne problémy žien, nie sú v rozpore. DHEAS totiž vzniká v nadobličkách a na testosterón sa mení až v bunkách.
"Krvný DHEAS preto môže byť v porovnaní s testosterónom lepším indikátorom toho, čo sa v bunkách vlastne deje," hovorí Davisová.
Autor: der