Prečo astronómovia skúmajú hviezdy? Cena chleba od toho predsa nezávisí. "A prečo idú horolezci na Mount Everest? Chceme to poznať! Ľudia sú zvedaví, ľudstvo je zvedavé. Keby nebolo zvedavosti, sme ešte na stromoch. A navyše nás to baví!" hovorí Juraj Zverko. Bol predsedom vedeckého organizačného výboru sympózia Medzinárodnej astronomickej únie IAU o hviezdach typu A v Poprade. Prišlo sem okolo 150 vedeckých osobností z Európy, Ruska, USA, Kanady, Japonska, ba aj z Austrálie, Argentíny, Brazílie a Chile.
Hviezdy sú pomerne staré objekty. Čo nové sa na nich dá ešte objavovať? Podľa J. Zverka veľmi veľa. "Hviezdy sú staré, ale veľa poznatkov je pre nás nových. Len v našej Galaxii je ich asi 150 miliárd. Sú i staršie, aj oveľa mladšie hviezdy, naše Slnko je niekde uprostred. Niektoré sa práve teraz formujú z prachového a plynového oblaku a začínajú svietiť."
Zrod hviezdy nemožno sledovať, lebo to je proces, trvajúci desiatky tisíc rokov. "Hubbleov ďalekohľad sa však díva do rôznych hmlovín, kde sú príznaky toho, že tam hviezdy vznikajú. Nevidíme proces vzniku, ale môžeme sledovať momentálny stav v rôznych štádiách ich vývoja. Dá sa však sledovať iný, naoko podobný jav, výbuch supernovy. Ten však neznamená vznik hviezdy, ale predzvesť jej konca," vysvetľuje Zverko.
Názov sympózia znel The A-star puzzle (Záhady hviezd triedy A). Čo však spája hviezdy do jednej triedy a v čom sú rôznorodé?
"Typ A je daný intervalom teplôt, v tomto prípade od asi 9500 do 12 000 stupňov Kelvina," hovorí Jozef Žižňovský z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici. "Teplejšie sú spektrálneho typu B, chladnejšie zas iných typov. Naše Slnko je v triede G, má okolo 6000 K."
A ako táto kategorizácia vznikla? "Keď astronómovia zostavovali katalógy hviezd a ešte celkom presne nepoznali ich fyziku, náhodne si ich zoradili podľa abecedy," hovorí Žižňovský. "Neskôr sa však ukázalo, že tried zoradených podľa teploty je podstatne menej a všetko je o čosi zložitejšie. Niektoré hviezdy sú stabilné a miliardy rokov svietia úplne rovnako, kým jas premenných kolíše, tretie pulzujú, štvrté vykazujú veľmi rýchle oscilácie s periódami 10-15 minút. Rôznosť vládne vo všetkých skupinách hviezd, ale v triede A je asi najväčšia. Navyše sa v nej vyskytujú aj hviezdy, ktoré majú veľmi neštandardné chemické zloženie. Takže roboty máme naozaj dosť."
Naposledy bola podobná akcia (o kométach a o planetárnych hmlovinách) v Poprade pred 37 rokmi. Zahraniční kolegovia však o slovenských astronómoch dobre vedia a oceňujú ich výsledky. Preto boli radi, že môžu prísť.
Autor: Vladimír Hák