SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Veľká recenzia Samsungu SGH-D410: telefón s najlepším displejom na trhu

Keď Samsung pred časom ohlásil predaj manažérskeho telefónu s veľkým displejom zobrazujúcim 262000 farieb v štýle slider (vysúvacia klávesnica), vzbudil oprávnene záujem. Čítajte prvú recenziu na Slovensku!

Keď Samsung pred časom ohlásil predaj manažérskeho telefónu s veľkým displejom zobrazujúcim 262000 farieb v štýle slider (vysúvacia klávesnica), vzbudil oprávnene záujem. V týchto dňoch sa už D410 dá kúpiť aj na slovenskom trhu.

Dizajn a klávesnica
Telefóny Samsung sú celkom jednoducho rozoznateľné od konkurencie už niekoľko rokov. Majú vlastný nezameniteľný dizajn, v ktorom Kórejci s citom kombinujú krivky s hranatými tvarmi.
D410 je nefalšovaný slider – teda telefón, ktorý sa otvára vzájomným protipohybom oboch častí.
Na telefóne si okamžite všimnete displej – zaberá takmer celú plochu prednej časti. Neprehliadnuteľná je aj masívna anténa vo vrchnej časti – mnohí by ju radšej videli zabudovanú v útrobách, no pri každodennom použití vôbec neprekáža. Zaujímavo je riešený aj fotoaparát – šošovka sa nachádza úplne navrchu na otočnom kĺbe a dá sa otočiť o 180°.
Pod displejom sa nachádzajú funkčné tlačidlá, dohromady je ich päť okolo päťsmerového ovládacieho tlačidla.
Nad nimi je malá pestrofarebná dióda, ktorá neustálym blikaním upozorňuje na zapnutý telefón. Farby blikania možno nastaviť.
V zadnej časti je len kryt batérie s výrazným reliéfnym nápisom Samsung. Pravý bok telefónu je prázdny, na ľavom sú dve tlačidlá ovládania hlasitosti, vstup pre slúchadlá a infraport.
Po otvorení telefónu sa odkryje len klávesnica, ktorá má príjemne veľké tlačidlá.
Celé spracovanie krytu je veľmi presné, na prvý pohľad je užívateľ presvedčený, že je kovový, no ide len o kombináciu s plastom.
Napriek tomu, že D410 patrí k väčším mobilom, veľmi dobre sa drží v ruke. Klávesnica sa tiež vysúva veľmi pohodlne vďaka pružinke, ktorá uľahčuje pohyb. Celkovo patrí D410 k remeselne najlepšie spracovaným mobilom na trhu.
Klávesnica je podsvietená rovnomerne, na tlačidlá je dobre vidieť aj potme.

Skryť Vypnúť reklamu

Ovládanie
Telefón sa ovláda päticou združených veľkých kláves. Dopĺňajú ich dve funkčné tlačidlá na výber a potvrdenie voľby a tlačidlo C. Okrem nich užívateľ používa štandardné dve tlačidlá na zodvihnutie a ukončenie hovoru. Samsung má svoje muchy – napríklad v každom modeli tvrdohlavo programuje potvrdzovacie tlačidlo v päťsmerovom bloku kláves na prístup na internet, pričom logicky by malo slúžiť na potvrdenie voľby. Čo je ešte nepochopiteľnejšie, toto tlačidlo nie je možné preprogramovať podľa vlastného uváženia. Považujeme to za pomerne vážnu chybu, aj keď sa na toto špecifické ovládanie dá zvyknúť a po čase prestane potvrdzovacie tlačidlo užívateľovi chýbať.

Displej
Už sme to povedali – displej patrí medzi hlavné prednosti tohto telefónu. Jeho parametre sú v tejto chvíli bezkonkurenčné – TFD, 176 x 220 bodov, 262000 farieb. Displej je veľmi jasný, má výborný kontrast a vďaka tomu je mimoriadne dobre viditeľný aj na priamom slnečnom svetle. Práve D410 ukazuje, ako má vyzerať praktický manažérsky telefón, je bez výhrad použiteľný v každom prostredí.

Skryť Vypnúť reklamu

Menu telefónu
Samsung má svoj neopakovateľný štýl, vďaka ktorému ho bezpečne rozoznáte nielen pri pohľade zvonka, ale aj pri pohybe v menu. Bohaté farby, množstvo tieňovaných plôch, všadeprítomné obrázky a animácie sú ohromujúce a nadchnú väčšinu užívateľov. Treba tiež pripomenúť, že dojem ešte umocní displej zobrazujúci 262000 farieb. Pri takom množstve grafiky Samsung nezanedbal ani otázku grafického procesora, ktorý je veľmi rýchly. Menu telefónu je prepracované do posledného detailu, užívateľ nenájde nikde slabé miestečko. Prístup firemných grafikov celkom vystihuje aplikácia kalendár – každý mesiac má svoj farebný odtieň a vlastný obrázok na pozadí.
Riešenie menu má Samsung takisto originálne, výrazne sa odlišuje od konkurencie. Namiesto ikoniek používa buď jednopoložkové plne grafické alebo viacpoložkové graficky úspornejšie riešené menu, v ktorom sa listuje vertikálnym smerom.
Menu má 10 položiek – textové správy, obrazové správy, e-mail, záznamy hovorov, fotoaparát, nastavenie zvuku, nastavenie telefónu, nastavenie hodín, služby siete, funbox.
Opäť netradične je vyriešený prístup ku kontaktom – do položky sa dostanete iba z hlavnej obrazovky, priamo v menu ju budete hľadať márne.
Zatiaľ čo úvodné menu je grafické, submenu je textové zoradené v riadkoch pod sebou. Aj v D410 Samsung ponúka praktické riešenie s očíslovanými položkami. Do položiek sa tak dostane zrýchlene zadaním pozície na číselnej časti klávesnice. Takisto sa pri každej položke zjavuje krátky popis, resp. informácia o obsahu (napr. pri SMS počet uložených správ v pamäti).
Medzi neduhy telefónov Samsung patrí už dlhší čas veľmi nekvalitný a neštandardný preklad menu do slovenčiny (no na rovnaký problém sa sťažujú napríklad aj Česi). Mnohokrát musí užívateľ doslova hádať, čo sa skrýva pod úplne banálnou položkou. Nezaškodilo by, ak by Samsung venoval prekladu väčšiu pozornosť a hlavne zladil terminológiu s tým, čo sa u nás bežne používa a čo nerobí problém ani konkurencii.

Skryť Vypnúť reklamu

Funkcie
Samsung SGH-D410 je primerane vybavený manažérsky telefón. Výhrady možno mať len k správe kontaktov – v pamäti je síce 1000 miest, no ak použijete viac položiek k jednému kontaktu, v pamäti sa správajú ako nový záznam. Inými slovami, ak si ku každému kontaktu uložíte 5 ďalších položiek, pamäť sa scvrkne na 200 položiek.
Aj samotné pridávanie položiek do pamäte je dosť ťarbavé.
Na druhej strane je potrebné vyzdvihnúť príkladnú podporu kontaktov na SIM karte – Samsung užívateľa nenúti za každú cenu používať adresár priamo v telefóne a dokonca možno položky kontaktu kombinovať – napríklad meno a číslo uložiť na SIM kartu a ďalšie položky, ako e-mail, adresu či ostatné čísla vložiť do pamäte telefónu. Správca kontaktov si potom všetko bez problémov spáruje.
Textové správy sa primárne ukladajú do pamäte telefónu, zmestí sa ich tam 200. Pri písaní môžete správy spojiť do jednej s kapacitou až 918 znakov.
Písanie MMS je štandardné, prekážalo nám iba obmedzenie na pridávanie obrázkov na pevne určené umiestnenie obrázkov. Na MMS je v pamäti vyhradený priestor s kapacitou presne 1 MB. Rovnaký priestor máte aj pre e-maily.
E-mailový klient sa v telefóne Samsung na našom trhu objavuje po prvý raz. Nepatrí síce k najlepším, no ani k najhorším – na bežnú prácu postačí. Dokáže pracovať aj s prílohami, bez problémov rozozná GIF, JPG či MIDI.
Register hovorov veľmi prehľadne zobrazuje uskutočnené, prijaté i neprijaté hovory. Bohužiaľ, okrem zobrazenia čísla už nič viac nedokáže – číslo môžete upraviť alebo zmazať. Ak na neho chcete poslať napríklad SMS, musíte si ho opísať na papier a vložiť znovu ručne do správy.
Pod položkou Nastavenie hodín nájdete všetky manažérske funkcie: alarm, kalendár, kalkulačku, poznámky, hlasové záznamy a prepočet meny.
Budík sa dá nastaviť jednorazovo, alebo opakovane, zvoliť sa však dá iba jeden čas. Ďalšia voľba umožňuje nastaviť opakované zvonenie od pondelka do piatka, alebo od pondelka do soboty. Škoda, že sa nedajú nastaviť jednotlivé dni. Poteší zas fakt, že Samsungu nerobí problém aktivovať budík aj pri vypnutom telefóne.
Kalendár v D410 patrí k najkrajším a najprehľadnejším, aké môžete v mobile dostať. Každý mesiac má svoje vlastné grafické prostredie s obrázkom. Ku každému dňu možno priložiť viacero poznámok aj s pripomienkovačom, ktoré možno ľubovoľne kopírovať v kalendári, alebo ich exportovať cez infraport.
Popri bežnom nastavení sa v D410 dajú zvoliť aj časové pásma.
Hlasový záznamník dokáže uložiť iba päť 30-sekundových sekvencie.
Prepočet meny je veľmi jednoduchý: nastavíte iba kurz a výšku sumy, ktorú chcete prerátať.
Medzi nastaveniami sme našli dve zaujímavé funkcie. Užívateľ si môže nastaviť čas, odkedy dokedy telefón automaticky stlmí jas displeja. Hodí sa to napríklad v noci, keď nechcete, aby displej výrazne svietil do tmy pri manipulácii s telefónom. Druhá funkcia umožňuje ručné prepínanie medzi sieťami GSM 900/1800 a GSM 1900. Hodí sa to hlavne tým, ktorí veľa cestujú a menia siete.
Telefón ponúka všetky štandardné možnosti personalizácie – graficky príťažlivé pozadia a 3D animácie na hlavnej obrazovke a až 64-tónové polyfonické zvonenia. Tie možno označiť za to najlepšie, čo je momentálne na trhu. Široký výber hudobných motívov presvedčí každého, mnoho zvonení je takých dokonalých, že sa vám ani nechce zodvihnúť (napríklad „jazzový bar“).
Na internet sa dostanete cez GPRS triedy 10 a WAP 2.0. Pre hravých je v telefóne päť hier, ďalšie sa dajú stiahnuť s podporou Javy.

Skryť Vypnúť reklamu

Fotoaparát
V Samsungu D410 je integrovaný fotoaparát s rozlíšením VGA (640 x 480 bodov). Samsung zvykol fotoaparáty v starších modeloch vybaviť veľmi kvalitným obslužným softvérom s nadštandardným množstvom funkcií. V D410 ich nájdete ešte viac.
Okrem nastavenia jasu a expozície, veľkosti a kvality sa dajú k fotografiám pridať efekty (šedá, negatív, sépia, plagát) a veselé či romantické rámčeky. Unikátna je funkcia Multizáber, ktorá dokáže v rýchlom slede za sebou nafotiť 6, 9 alebo 15 záberov. Nechýba ani samospúšť.
Fotoaparát dokáže zaznamenať aj video v rozlíšení 128 × 96 a 176 × 160 bodov, maximálne však s dĺžkou 30 sekúnd. Na fotky a video je vydelená pamäť po 3 MB. Pri práci s fotkami narazíte na nepríjemné prekvapenie – telefón nepodporuje priamy export súborov cez infraport. Pomôcť by však mal softvér EasyGPRS, pomocou ktorého už fotografie a video do počítača dostanete.

Skryť Vypnúť reklamu

Výbava
Samsung ponúka v základnom balení handsfree sadu (jednoslúchadlovú) a dve batérie. Obe sú polymérové s kapacitou 900 mAh.

Batéria
Batéria Li-Pol s kapacitou 900 mAh vám urobí radosť – telefón aj vďaka rozumne vyriešenej spotrebe vydrží pri bežnom používaní 4-5 dní a nocí na jedno nabitie. A to je na prístroj s takým veľkým displejom slušný výkon.

Celkové hodnotenie
Samsung D410 je slušne vybavený telefón, no k plnohodnotnému manažérskemu telefónu mu ešte krôčik chýba. Rozhodne sa nedá porovnávať s inteligentnými telefónmi (smartphones), no so svojou bohatou výbavou bude stačiť veľkej mase užívateľov, ktorí potrebujú telefón na telefonovanie a manažérske funkcie používajú len ako doplnok svojho organizéra v počítači. Odmenou im je jeden z najlepších displejov, aké môžu dnes na trhu dostať, štýlový dizajn, kvalitné spracovanie a nadpriemerné užívateľské prostredie.

Skryť Vypnúť reklamu


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Dobré ráno

Dobré ráno: Zvoliť generálneho prokurátora je len prvý krok

Vypočutia trvali 36 hodín, voľba mala byť už v tieto dni.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Kam až siaha rodina Borisa Kollára?

Predseda parlamentu zase raz nevyužil možnosť vyskúšať si, ako štát funguje pre jeho voličov a voličky.

Zuzana Kepplová

Neprehliadnite tiež

Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Európska noc výskumníkov bude tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Európska noc výskumníkov bude prebiehať online

Inzercia - Tlačové správy

 1. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 4. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 5. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 6. Keď štúdium (za)baví
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 1. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 6. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 7. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 8. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 25 762
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 23 062
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 929
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 498
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 620
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 472
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 056
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 812
 9. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 710
 10. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 685