SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Ako zabrániť únave očí za počítačom

Pracujem dlhé hodiny za počítačom a začínam cítiť, že okrem únavy zraku mi začínajú oči aj slziť. Existujú nejaké pravidlá pre nastavenie a umiestnenie monitora na pracovisku? Okuliare nosím a chodím na pravidelné prehliadky. Alena

Pracujem dlhé hodiny za počítačom a začínam cítiť, že okrem únavy zraku mi začínajú oči aj slziť. Existujú nejaké pravidlá pre nastavenie a umiestnenie monitora na pracovisku? Okuliare nosím a chodím na pravidelné prehliadky.

Alena

1. V prvom rade sa treba zamerať na umiestnenie monitora. Na doske pracovného stola musí byť položený tak, aby za ním nebol žiadny zdroj intenzívneho protisvetla (napríklad okno). Pri práci neskoro večer a v noci je vhodné stenu za monitorom jemne nasvietiť, aby nebola obrazovka jediným zdrojom svetla, ktoré útočí na zreničky oka. Zväčša stačí slabá stolná lampa nasmerovaná na bielu stenu, ktorá stlmí kontrast medzi obrazom monitora a tmavým okolím.

2. Je neprípustné, aby sa na obrazovke objavovali odrazy okolitého prostredia. Nájdenie správneho miesta niekedy môže zabrať dosť času. LCD monitory a displeje laptopov sú vybavené matným povrchovým filtrom, ktorý odrazy v plnej miere eliminuje, horšie je to pri klasických (CRT) monitoroch. Ak používate CRT monitor, jeho povrch treba aspoň pravidelne zbavovať usadeného prachu. Ak máte na monitore polarizačný filter, nezabudnite čistiť i jeho rubovú stranu a sklo obrazovky.

Počítač nikdy nesmie byť jediným zdrojom svetla v miestnosti.

FOTO - REUTERS

3. Stred obrazovky by mal byť nižšie ako kolmica vedúca z oka na protiľahlú stenu. Čím nižšie bude monitor umiestnený, tým viac si oči oddýchnu pri prirodzenom mrkaní. Aby neboli oči jednostranne zaostrené na jeden bod, nezabúdajte na prestávky v práci. Tie využite na striedavý pohľad do diaľky a späť na blízke predmety, aby sa oko precvičilo.

4. Dôležitú úlohu zohráva i osvetlenie. Keďže CRT i LCD monitory blikajú v rôznych frekvenciách, pri osvetlení pracoviska žiarivkou (napr. neónovou) dochádza k nepretržitému stretu blikaní v dvoch rôznych frekvenciách. Ak je pracovisko osvetlené výhradne týmto druhom osvetlenia, používajte na dosvetlenie stolnú lampu s klasickou žiarovkou. Tá v mikromomentoch "zatmenia" vyrovná úroveň svetelnej intenzity. Oči i mozog tak budú menej vystavené záťaži.

5. Kým pri LCD monitoroch nastavenie obnovovacej frekvencie v operačnom systéme úlohu nehrá, pri CRT obrazovke si dajte záležať, aby bola nastavená na maximálnu hodnotu, minimálne však 72 Hz. Pri práci s vysokým rozlíšením monitora dbajte na to, aby boli ikony i text dostatočne veľké.

6. Ak začínate pociťovať únavu, pomôže prepláchnutie očí studenou vodou a desaťminútový oddych - najlepšie v prítmí či s dlaňami prekrývajúcimi oči. Ak je situácia kritická, doprajte si niekoľkodňový oddych bez pozerania do monitora. Ak sa situácia nezlepší, pomoc očného lekára je nutnosťou. Neraz stačia očné kvapky zvyšujúce prirodzenú slzotvornosť či výmena okuliarov. Negatívne pocity z práce za počítačom netreba podceňovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Marček na hlavnom pojednávaní v prípade obžaloby za vraždu Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a Petra Molnára začiatkom roka 2020.

Marček si odpykáva 25 rokov.

10 h

Už stihol vydať zásadné nariadenia.

8 h
Marcel Slávik

Sulík naňho podal trestné oznámenie.

14 h

Neprehliadnite tiež

Etna sa znovu zobudila.

Erupciu sprevádzalo dunenie.

20. jan
Ilustračné foto.

Dinosaurus patril medzi sauropodov.

20. jan

Týždenný podcast o novinkách z vedy.

20. jan