Z dovoleniek si čoskoro začneme nosiť množstvo digitálnych fotografií. Ak sa však na ne pozorne pozrieme, zistíme, že takmer žiadna nie je úplne bez chybičky a mnohé z nich sú akési zašumené. Tento jav má na svedomí digitalizačný snímač fotoaparátu, ktorý so zvyšujúcou sa teplotou a slabnúcim osvetlením pridáva do zosnímanej scény "digitálny šum". Kým pri analógových fotografiách, kde tvorí šum nedokonalosť filmu, je zreteľný iba pri slabom večernom osvetlení a v interiéroch, pri digitálnych fotografiách to badať takmer všade - na súvislých plochách oblohy, mora, na tvárach a podobne.
Kto nemá rád komplikované retušovanie v grafických programoch, tomu padne vhod nástroj určený na jednoduché odstránenie šumu. Softvér NeatImage možno získať pre osobné nekomerčné použitie zadarmo na stránke www.neatimage.com.
Prvým krokom po nainštalovaní je kalibrácia softvéru pre vlastný digitálny fotoaparát. Po zobrazení kalibračnej matrice na obrazovke (najlepšie LCD) treba podľa inštrukcií zaostriť fotoaparát, odfotografovať zobrazenú matricu a preniesť túto digitálnu fotografiu do počítača. Tam je podrobená analýze, jej výsledkom je vytvorenie profilu slúžiaceho pre odstránenie šumu. Ak však fotografický prístroj už nie je k dispozícii, netreba zúfať, filtrovať sa dá i bez pripraveného profilu.
Sám proces filtrovania je jednoduchý - stačí otvoriť fotografiu, zvoliť profil šumu alebo ho dať automaticky vypočítať podľa zvolenej oblasti fotografie a spustiť proces automatického "čistenia". Ak nie je automatický výsledok pre konkrétnu fotografiu vzhľadom na jej špecifické vlastnosti uspokojivý, stačí upraviť zopár parametrov posuvnými ovládačmi, až kým nedosiahneme želaný výsledok.
Filtrovanie šumu prebieha inteligentne a na rozdiel od iných podobných softvérov zanecháva vo výsledných fotografiách pôvodnú úroveň detailov. Kým alternatívne metódy rôznymi spôsobmi počítajú farebné priemery pre jednotlivé farby bodov, NeatImage rozkladá obrázky na kompozitné zložky Y, Cr a Cb, z ktorých každú upravuje samostatne. Ak je však na večerných a nočných fotografiách úroveň šumu privysoká, utrpia detaily i pri tejto šetrnej metóde. Pre takéto prípady nechýba v softvéri ani špeciálne združené filtrovanie s následným zostrením fotografie. Aby bol výsledok čo najlepší, pri zostrení sa berie do úvahy i pôvodná fotografia pred filtrovaním.
Ak teda plánujete tlač digitálnych fotografií vo fotolabe či doma na vlastnej tlačiarni, skúste si fotografie najprv vyfiltrovať.
www.neatimage.com , 1 MB