SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Čím viac televízie, tým skoršia puberta

Čím viac bude vaše dieťa sledovať televíziu alebo pracovať s počítačom, tým skôr sa u neho môže začať puberta. Takýto záver vyplýva zo štúdie, o ktorej minulý týždeň informovali talianske médiá. Vedci z Florencie neanalyzovali vplyv diskusných relácií ..


Dlhodobé sledovanie televízie alebo monitoru počítača spôsobuje u detí hormonálne zmeny. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASRČím viac bude vaše dieťa sledovať televíziu alebo pracovať s počítačom, tým skôr sa u neho môže začať puberta. Takýto záver vyplýva zo štúdie, o ktorej minulý týždeň informovali talianske médiá. Vedci z Florencie neanalyzovali vplyv diskusných relácií o sexe či násilných videohier na psychiku detí, ale priamo fyziologické pôsobenie média na televízneho diváka.

Experimentom zistili, že dlhodobé vystavenie detí umelému svetlu z televízora alebo monitora u nich výrazne znižuje produkciu hormónu melatonínu. Jednou z funkcií hormónu je odďaľovať sexuálne dospievanie - ak je ho málo, puberta prichádza skôr. Podľa šéfa výskumného tímu Roberta Saltiho je preto sledovanie televízie jednou z príčin, prečo dnes dievčatá aj chlapci pohlavne dospievajú skôr, ako pred päťdesiatimi rokmi.

V štúdii vedci sledovali 74 detí z Toskánska vo veku šesť až dvanásť rokov, ktoré predtým pozerali televíziu v priemere tri hodiny denne. Počas experimentu im boli na týždeň televízne programy, práca s počítačom aj videohry zakázané. Rodičia mali takisto v rámci možnosti obmedziť aj ich vystavenie inému umelému svetlu. Už po siedmich dňoch "televíznej abstinencie" sa produkcia melatonínu v ich telách zvýšila v priemere o 30 percent, rozdiel bol najvýraznejší u najmladších detí.

Výskumníci informovali, že z experimentu boli mnohí rodičia najskôr "vystrašení", pretože si nevedeli predstaviť, ako na týždeň deti zabavia bez televízie. Nakoniec pomohol dar starostu obce, odkiaľ deti pochádzali, ktorý všetkým zabezpečil nové knihy, stolové hry, zorganizoval športové zápolenia aj spoločnú rybačku a týždeň bez televízie symbolicky ukončil ceremoniálom rozbíjania televízora na námestí.

Melatonín je známy aj ako "spánkový hormón" - v tele sa začína produkovať približne o deviatej večer a čím je ho viac, tým sme ospalejší. Jeho výrobu v tele podporuje pravidelné striedanie prirodzeného svetla a tmy. Umelé svetlo, naopak, spôsobuje, že hormónu je menej. Jeho prostredníctvom teda môže sledovanie televízie ovplyvňovať aj spánok človeka, upozorňujú vedci.

Už v predchádzajúcich prieskumoch výskumníci v Spojených štátoch odhalili, že čím viac mladí ľudia sledujú televíziu, tým skôr začínajú svoj sexuálny život. Nová talianska štúdia však prvýkrát prichádza s myšlienkou, že príčinou nemusia byť len kultúrne posolstvá, ktoré podáva, ale sama technická podstata média.

Od začiatku päťdesiatych rokov, keď sa začali v domácnostiach objavovať prvé televízory, sa vo vyspelých krajinách znížil priemerný vek príchodu puberty u detí o jeden rok.

Deti a televízia - posledné zistenia vedcov

* Sledovanie televízie viac než šesť hodín denne výrazne zvyšuje úroveň psychickej traumy u detí od 8 do 14 rokov. (Case Western Reserve University, 1997)

* Deti, ktoré sledujú denne aspoň štyri hodiny televíziu, vážia viac, ako ostatné. (Johns Hopkins Bayview Medical Centre, 1998)

* Televízia môže podporiť intelektuálny vývoj detí. (University of Texas, 1992)

* Sledovanie televízie nesúvisí s hmotnosťou detí, tú však môžu ovplyvňovať videohry. (University of Texas, 2003)

* Deväťdesiatpäť percent rodičov si myslí, že je potrebné kontrolovať čas, ktorý strávia pred televízorom a počítačom, ale len 40 percent z nich to robí. (Wake Forest University Baptist Medical Centre) (Zdroj: Guardian)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Špeciálny prokurátor Kováčik defacto skončil

Slovenská justícia sa otriasa v základoch.

Podcast Dobré Ráno.
Minister financií Eduard Heger na tlačovej konferencii o národnom reformnom pláne.
Od soboty sa ulice vyprázdnia.

Neprehliadnite tiež

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.

Dávne stopy naznačujú príbeh nebezpečnej púte

Stopy majú viac ako desaťtisíc rokov.

Umelecká predstava o putovaní ženy s batoľaťom cez územie, ktoré je dnes v Národnom parku White Sands. Jej stopy sa zachovali viac ako desaťtisíc rokov, vedci ich teraz podrobili detailnej analýze. KLIKNITE PRE ZVÄČŠENIE.