Pri izbovej teplote drží zlepené časti pevne pokope, pri teplotách nad 90 stupňov Celzia však svoju lepiacu silu stráca. Tento postup sa dá opakovať niekoľkokrát po sebe.
Novým lepidlom môžu byť napríklad spojené stavebné dielce v technických zariadeniach, ktoré by sa potom dali jednoducho a lacno rozobrať. Možné je aj použitie lepidla vo výrobe prototypov, ktorých podoba sa neustále mení.
Lepidlo má adhézne vlastnosti epoxidových lepidiel. Aj bežné lepidlá pri vysokých teplotách zmäknú, no nestratia svoju priľnavosť. "Pomocou reverzibilného chemického postupu sa podarilo narušiť adhézne sily pri vyšších teplotách. Znížila sa tým molekulová hmotnosť a mostíkové väzby," povedal Jim Aubert zo SNL. Uvedené vlastnosti nemá podľa neho ani jedno z existujúcich lepidiel.
V normálnom stave lepidlo vyzerá ako kus elastickej gumy. Môže sa vyrábať v ľubovoľnej veľkosti a hrúbke. Úspešne ho testovali na kovoch, penových materiáloch a polyméroch.
"Normálne nikto neoddeľuje materiály, ktoré raz spojil," uviedol Aubert. Demontáže sú ale z ekonomických a ekologických dôvodov vo výrobe dôležité. Lepidlo je súčasťou aktuálneho projektu v SNL, ktorého cieľom je vyvinutie odstrániteľných povlakov na zapojovacie dosky. Povlaky majú slúžiť na ochranu pred vlhkosťou, prachom a chemickými látkami.
Ďalšie informácie: http://www.sandia.gov/media/NewsRel/NR2001/adhesive.htm