SME

Vedci objavili hviezdy s vysokým obsahom olova

Paríž 22. novembra (TASR) - Astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO) objavili v Mliečnej ceste tri hviezdy, ktoré obsahujú mimoriadne veľa ...

Paríž 22. novembra (TASR) - Astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO) objavili v Mliečnej ceste tri hviezdy, ktoré obsahujú mimoriadne veľa olova. Tieto "heavymetalové" hviezdy potvrdzujú existujúcu teóriu, že dobrá polovica všetkých ťažkých prvkov vzniká na konci života hviezdy. Druhú polovicu vyprodukujú výbuchy supernov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po fyzikálnej stránke nie je tvorba ťažkých prvkov už dlho žiadnou záhadou. Vznikajú z ľahších prvkov v procese nazývanom nukleosyntéza.

Všetko sa začína pri najľahšom zo všetkých prvkov, vodíku. Na rozdiel od všetkých ostatných prvkov vznikol už krátko po tzv. veľkom tresku, ktorý sa považuje za počiatok vzniku vesmíru.

SkryťVypnúť reklamu

Keď vznikali prvé hviezdy, v ich vnútri rástli tlak a teplota, až napokon došlo k odštartovaniu nukleárnej reťazovej reakcie. Vodík sa v procese zvanom syntéza zmenil na ťažšie hélium. Každá hviezda však raz vyčerpá zásoby vodíka. Nezostane jej nič iné ako začať spaľovať hélium, z ktorého syntézou vznikne ešte ťažší prvok - uhlík. Keď sa minie hélium, uhlík sa syntetizuje na kyslík a tak to ide ďalej.

Syntéza si vyžaduje, aby boli atómové jadrá pred fúziou k sebe tesne pritlačené. So stúpajúcim počtom atómov však rastie aj pozitívny náboj ich jadier, ktoré sa začnú odpudzovať. Nukleárna syntéza preto funguje iba po určitú hranicu, a tou je vytvorenie železa. Z toho vyplýva, že ďalšie ťažké prvky musia vzniknúť inou cestou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako teda vznikol napríklad zirkón, obsiahnutý v umelých diamantoch, ako vzniklo bárium, bez ktorého by neboli možné ohňostroje, ako vznikol volfrám, ktorý je súčasťou žiariviek? A ako vzniklo olovo, bez ktorého by nefungovali akumulátory?

Podľa fyzikov sa to deje pridaním dodatočných neutrónov do jadra atómu. Ako neutrálne častice na ne nepôsobia odpudivé sily.

Principiálne existujú dva spôsoby, ktorými môžu jadrá prijať dodatočné neutróny. Prvá cesta je radikálnejšia: Pri explózii supernovy sa začnú extrémne rýchlo tvoriť ťažké prvky. Vedci to označujú ako R proces, z anglického rapid (rýchly). Týmto spôsobom vznikla asi polovica všetkých ťažkých kovov.

Druhá možnosť je S proces, kde S je prvé písmeno anglického výrazu slow (pomalý). Tento proces sa odohráva na konci života hviezdy, pričom jadrá atómov pomaly prijímajú dodatočné neutróny. Vedci nazývajú toto štádium života hviezdy AGB fáza. Začína sa krátko predtým, ako hviezda s 0,8 až osemnásobkom hmotnosti Slnka odvrhne svoj vonkajší plynný obal a zmení sa na bieleho trpaslíka. Aj naše Slnko postihne tento osud za päť až sedem miliárd rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Belgicko-francúzsky tím astronómov si chcel tieto fyzikálne teórie overiť a zameral jeden z ďalekohľadov ESO na hviezdy v Mliečnej ceste. Vo vzdialenosti asi 1600 svetelných rokov sa zrazu zjavili tri hviezdy s vysokým obsahom olova. Objekty sú katalogizované ako HD 187861, HD 196944 a HD 224959.

Pri skúmaní veľkosti a hmotnosti hviezd sa zistilo, že sa ešte nedostali do AGB fázy. Prečo teda obsahovali olovo? Sú teda existujúce teórie nesprávne?

Vedci sa nevzdávali a začali skúmať bližšie okolie hviezd. Tu ich čakalo ďalšie prekvapenie: Všetky tri hviezdy boli súčasťou binárneho systému, to znamená, že mali sprievodcov, v tomto prípade bielych trpaslíkov.

Z týchto faktov sa dal vyvodiť jednoduchý záver: Kým bieli trpaslíci odvrhli svoj vonkajší obal, vyrábali veľké množstvá olova. Keď došlo k explózii, väčšinu olova zachytili susedné hviezdy. Množstvo prijatého olova je porovnateľné s hmotnosťou Mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že teórie o vzniku ťažkých prvkov sú správne. Objekty, ktoré sú teraz bielymi trpaslíkmi, boli kedysi najefektívnejšími továrňami na olovo vo vesmíre. Šanca, že olovo vo vašej autobatérii pochádza z takéhoto bieleho trpaslíka, je preto dosť veľká.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 405
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 571
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 424
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 092
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 787
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 756
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 796
SkryťZatvoriť reklamu