FOTO - UNIVERSITY OF CALIFORNIA, BERKELEY
Vonkajšiu kostru, ktorej sa hovorí exoskeleton a v ktorej človek vyzerá trochu ako robot, vyvíjajú vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley. Zariadenie so skratkou BLEEX váži 45 kilogramov a vojak si ho upevní pozdĺž vonkajšej strany nôh a pozdĺž trupu; na chrbát si môže dať batoh s hmotnosťou až 50 kilogramov. Senzory sledujú pohyby kráčajúcej osoby a benzínový motorček dodáva hydraulickú silu, ktorá exoskeleton plynulo posilňuje.
"Plne naložený človek má pri pohybe pocit, ako keby niesol asi dve kilá," opisuje výhody nového zariadenia vedúci výskumného tímu Homayoon Kazerooni. Vojak po zuby vyzbrojený ťažkými zbraňami a zaťažený ďalším nákladom môže prekonávať veľké vzdialenosti, môže ísť dopredu aj dozadu, bežať aj preskakovať prekážky.
Na tohtoročnej konferencii Americkej asociácie pre povznesenie vedy (AAAS) v Seattli predstavil ďalší výskumný tím, tentoraz z Pacific Northwest National Laboratory, novinku podobného charakteru: chladiaci systém pre vojakov. Jeho podstatou je vesta so zabudovanými trubičkami, tenučkými ako vlas, ktorými prúdi chladiaca tekutina. Jej obeh udržiava dvojkilogramový motor na benzín či propán, ktorý ju súčasne ochladzuje.
Amerických vojakov teraz nasadzujú hlavne do konfliktov v krajinách s horúcou klímou, preto sa môže vesta hodiť. S jej zavedením do armády sa ráta v budúcom desaťročí, čo je podobný plán ako pri exoskeletone, s ktorým možno vestu kombinovať.
Obe zariadenia si určite nájdu cestu aj do iných oblastí, ale zrejme len medzi ľudí, ktorým nebude prekážať výzor utečencov zo sci-fi. (jet)