Asi 130-150 miliónov rokov staré skameneliny sú iba deviatym nájdeným exemplárom tohto primitívneho zubatého pravtáka, píše v najnovšom vydaní britský časopis New Scientist.
Podľa informácií múzea v Solnhofene sa z archaeopteryxa zachovali predná a zadná končatina, prsty s drápmi a časť operenia. Niektoré časti vtáka sa nenašli, ale pravdepodobne sú schované niekde v litografickom vápenci na mieste nálezu.
Solnhofenské múzeum oficiálne vystaví fosílie v piatok budúceho týždňa a potom ich zaradí do zvláštnej výstavy, ktorá potrvá do 7. novembra.
Prvý exemplár archaeopteryxa sa našiel v roku 1861 tiež v Solnhofene a poskytol dôležitý dôkaz, že vtáky žili už v jure a vyvinuli sa z plazov. Táto fosília však putovala do zbierok Britského prírodovedného múzea v Londýne.
Plaza pripomína archaeopteryx ozubenými čeľusťami, prstami s drápmi na predných končatinách a dlhým chvostom zostaveným z 20 stavcov. Nemal ešte duté kosti ako dnešní vtáci. Operením tela a zobákovito predĺženými čeľusťami sa však už na vtákov podobal.