SME

Týždeň vo vede

(15.–21. 11. 2001)


FOTO - TASR



(15.–21. 11. 2001)

* Americkí vedci z Fermilabu (Fermi National Accelerator Laboratory) v Batavii pri Chicagu na čele s Kevinom McFarlandom našli medzeru v štandardnom modeli častíc a síl, ktorý vo fyzike vládne 30 rokov. Zistili, že správanie neutrín, častíc s veľkou prenikavosťou bežnou látkou, vznikajúcich pri zrážke 100-miliónwattového protónového lúča s kovovým terčom, sa líši od predpovedaného. Vyplýva z toho, že na neutrína pôsobí neznáma sila alebo častica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Entomológovia Michael Krieger a Ken Ross z University of Georgia objavili „biologickú zbraň“ proti do USA dovezeným červeným mravcom druhu Solenopsis invicta. Sekvencovali gén zvláštnej formy bielkoviny, súvisiacej s čuchom a chuťou mravcov. Vylučujú ju v kolóniách s viacerými kráľovnami. Ak sa aplikuje v kolónii s jednou kráľovnou ako falošný signál, zvýši vzájomnú agresivitu mravcov a rozvráti ich sociálny systém.

SkryťVypnúť reklamu

* Izraelskí parazitológovia Yosef Schlein a Raymond Jacobson z Hebrew University v Jeruzaleme preukázali, že pieskové muchy druhu Phlebotomus papatasi, prenášače prvoka Leishmania major, ktorý v púštnych a savanových oblastiach Starého sveta spôsobuje vážne ochorenie leishmaniózu, sú paradoxne s rastúcou toleranciou proti stresom z prostredia (najmä hladu) citlivejšie na nákazu týmto prvokom.

* Genetici z amerického National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) na čele s Robertom Bellandom identifikovali na báze nedávno sekvencovaného genómu baktérie Chlamydia trachomatis gén, ktorý kóduje ničivý toxín jej kmeňa prenikajúceho do vnútra buniek (spôsobuje slepotu a vysiľujúce infekcie genitálneho traktu, vedúce k ženskej neplodnosti). Pripomína toxín B iných nebezpečných baktérií – druhu Clostridium difficile.

SkryťVypnúť reklamu

* Medzinárodné konzorcium 62 klinických odborníkov a vedcov vedené Matthewom Warmanom z Case Western Reserve University v ohijskom Clevelande a Howard Hughes Medical Institute objavilo príčinu osteoporózneho-pseudogliómového syndrómu, vrodeného defektu, spôsobujúceho anomálnu krehkosť a nedostatočný vývoj kostnej masy. Skrýva sa v géne LRP5, kódujúcom bielkovinu, ktorej presná funkcia v bunke je zatiaľ neznáma.

* Bádateľom z Jefferson Medical College pri Thomas Jefferson University v pennsylvánskej Philadelphii na čele s biologičkou Lorraine Iacovittiovou sa v laboratóriu za necelú hodinu podarilo premeniť 100 percent dospelých kmeňových buniek z ľudskej kostnej drene na dospelé mozgové bunky. Použili špeciálny „koktail“ rastových faktorov a iných živín. Takto získané neuróny by mohli nahradiť tie, ktoré stratili pacienti postihnutí Parkinsonovou chorobou. (5D)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu