Telekomunikačný gigant Siemes sa presadil. V dlhotrvajúcom spore s odborovým zväzom IG Metall zaznamenal vo štvrtok dôležité etapové víťazstvo. Manažment Siemensu dlhé mesiace dôvodil, že musí premiestniť 2000 zo 4500 pracovných miest v dvoch nemeckých výrobných lokalitách do Maďarska, pretože produkcia mobilných telefónov v Kamp-Lintforte a Bocholte je nerentabilná. IG Metall napokon ustúpila. Odborári súhlasili s predĺžením pracovného času z 35 na 40 hodín týždenne bez pomerného zvýšenia zárobkov, ako aj so zrušením trinásteho a štrnásteho platu, ktoré budú nahradené osobitnými prémiami, závislými od výšky podnikového zisku. Na druhej strane sa Siemens zaviazal, že nebude prepúšťať a súhlasil s dvojročnými investičnými a zamestnaneckými zárukami. Pracovné náklady na výrobu jedného mobilu sa týmto balíkom racionalizačných opatrení znížili o 30 % a klesli na maďarskú úroveň.
Predseda predstavenstva Siemensu Heinrich von Pierer bol po rokovaniach s IG Metall spokojný. Na tlačovej konferencii vyhlásil, že "zvíťazil rozum". Zdôraznil pritom, že štvrtkový dodatok kplatnej tarifnej zmluve dohoda nemá "modelový charakter" pre ostatné nemecké firmy. Podľa von Pierera išlo o riešenie "špecifického siemensovského problému". Podpredseda IG Metall Berthold Huber vyhlásil: "Dohoda je jasným dôkazom, že "jestvujú alternatívy k bezmyšlienkovitému prepúšťaniu".
Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že "v nemeckých podnikoch sa črtá zostrenie pracovných podmienok, ktoré odborári v čoraz väčšej miere akceptujú, aby zachránili pracovné miesta". Noviny Die Welt označili dohodu medzi Siemensom a IG Metall za "míľnik, ktorý sa môže stať signálom pre podniky všetkých brandží a ktorý môže trvalo zmeniť tarifnú politiku v celom Nemecku". IG Metall sa podľa Die Welt vzdala starých tabu. Prijala všeobecný náhľad, že nie kratší, ale dlhší pracovný čas vedie k zvýšeniu zamestnanosti. Podľa denníka Financial Times Deutschland ide o "trpkú pilulku pre IG Metall". Noviny Süddeutsche Zeitung v tejto súvislosti dodali, že "odborári pootvorili dvere na ďalšie osobitné podnikové dohody". A pri pohľade na zdvihnutie týždenného pracovného času z 35 na 40 hodín bez zvýšenia zárobkov, za ktorý IG Metall v 80. rokoch tvrdo bojovala, konštatoval: "Dohoda medzi Siemensom a IG Metall znamená začiatok konca jednej odborárskej ilúzie."
Autor: JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov