SME

Britské telefónne búdky idú do šrotu

K Británii patria ako diamant Koh-i-noor na kráľovninu korunu. Napriek tomu tradičným anglickým telefónnym búdkam hrozí osud starých dvojposchodových autobusov či londýnskej hmly - teda pomalý úpadok do zabudnutia. Búdky podliehajú prudkému rozvoju ...

FOTO - REUTERS

K Británii patria ako diamant Koh-i-noor na kráľovninu korunu. Napriek tomu tradičným anglickým telefónnym búdkam hrozí osud starých dvojposchodových autobusov či londýnskej hmly - teda pomalý úpadok do zabudnutia. Búdky podliehajú prudkému rozvoju komunikácie ako búdky v každej inej európskej krajine. Každý má najmenej jeden mobilný telefón, takže búdky potrebuje málokto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosti British Telecom sa nevyplácajú. Ale nemecké, švajčiarske alebo francúzske telefónne búdky si nikto nevybaví. Anglické červené búdky vzor K6 z roku 1936 sú ikonami, ku ktorým má každý vzťah. British Telecom (BT) teda nemá ľahkú úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale treba povedať, že sa snaží. Vlani napríklad dostal celý rad červených búdok nové vybavenie. Nie sú schránkami pre telefónny prístroj, ale aj bodmi na bezdrôtové pripojenie na internet. Takto vybavená búdka strategicky umiestnená pri kaviarničke umožní komukoľvek s počítačom a príslušným vybavením, aby si pri káve vybavil elektronickú poštu.

Búdky sú v zmenšenom variante najobľúbenejším suvenírom a majú podobu pokladničiek i kanvičiek na čaj. Na uliciach je ich už len 15 000. Ich počet sa však zníži, pretože kosa účtovníkov BT teraz chce odseknúť okolo 10 000 z terajších 75 000 britských telefónnych búdok. Nie všetky búdky však skončia.

Ľuďom sa na niektorých miestach podarilo nechať "svoju" búdku a zaradiť na zoznam chránených pamiatok. Niektoré, pri ktorých sa to nepodarilo, sa ocitli na trhu. Rovnako ako pri najstarších dvojposchodových autobusoch, ktoré musia ísť postupne do výslužby, rozvinul sa aj obchod s búdkami. Predávajú sa od 2000 libier (asi 120 000 korún). Ľudia si ich vraj často kupujú na záhradky.

SkryťVypnúť reklamu

(afp/čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico počas rokovania v parlamente v novembri 2021.

Koalícia navrhla odškodnenie, ktoré bude štát stáť viac ako päť miliónov eur.


81
Kontajnerový terminál na kanáli v Hangzhou vo východnej Číne.

Číne zdvihol Trump clá na 125 percent.


ČTK 17
Ukrajinskí vojaci pri obsluhe raketometu v Záporožskej oblasti.

Peking musí byť opatrný, tvrdí expert.


Peter Tkačenko.

Bödör prišiel na ÚV, aby si na to zvykol on aj my.


13

Neprehliadnite tiež

Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


55
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu