SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Prvý vírus pre mobily je možno zo Slovenska

Bezpečnostným expertom sa minulý týždeň dostal do rúk prvý vírus na svete schopný šíriť sa medzi mobilnými telefónmi. Podľa expertov z ruskej antivírusovej firmy Karpersky ho vytvoril niektorý z členov česko-slovenskej hackerskej skupiny 29a.


Vírus sa dokáže šíriť len medzi mobilnými telefónmi, ktoré sa nachádzajú blízko seba. FOTO - ČTK/APBezpečnostným expertom sa minulý týždeň dostal do rúk prvý vírus na svete schopný šíriť sa medzi mobilnými telefónmi. Podľa expertov z ruskej antivírusovej firmy Karpersky ho vytvoril niektorý z členov česko-slovenskej hackerskej skupiny 29a.

Vírus pre mobily nazvaný Caribe sa nešíri v mobilnej telefónnej sieti, ale len medzi prístrojmi, ktoré sa nachádzajú blízko seba, typicky vo vzdialenosti najviac 30 metrov. Tie musia byť schopné komunikovať cez rozhranie Bluetooth a navyše fungovať na operačnom systéme Symbian. Ten využívajú napríklad drahšie Nokie, ale aj telefóny Siemens a Sony Ericsson.

Po napadnutí sa na displeji telefónu zjaví nápis "Caribe" a vírus začne cez Bluetooth vyhľadávať v okolí mobilu ďalšie komunikačné zariadenia. Ak ich nájde, skopíruje sa aj do nich a pokúša sa šíriť ďalej. Majiteľ mobilu však musí prijatý vírus najskôr ručne otvoriť, podobne ako napríklad novú esemesku. Vírus v napadnutom mobile nespôsobí žiadnu škodu, neustálym vyhľadávaním iných zariadení však zvýši spotrebu energie a výrazne skráti výdrž batérie.

Česko-slovenská hackerská skupina 29a, ktorá už v minulosti predstavila niekoľko technicky vyspelých vírusov, podľa Matta Piercyho z antivírusovej firmy F-Secure nepíše kódy, ktoré by škodili, ale sa skôr snaží nájsť nové spôsoby, ktorými by sa mohli vírusy šíriť. "Doteraz sa správali zodpovedne a škodlivé verzie vírusov nevydávali," povedal pre Guardian aj hovorca GSM Asociácie Ian Volans. Webové stránky hackerskej skupiny s popismi ich vírusov sú umiestnené na slovenskom webovom serveri Host.sk.

Hoci vírus zatiaľ nepredstavuje bezprostredné nebezpečenstvo, podobne ako predchádzajúce podobné výtvory sa však zrejme skôr či neskôr dostane do rúk ľudí, ktorí ho upravia tak, aby začal páchať skutočné škody, napríklad vymazávať adresáre kontaktov v napadnutých telefónoch.

Podľa Luisa Corronsa z antivírusovej firmy Panda sa preto už blíži doba, keď budú musieť kupujúci uvažovať pri nákupe mobilných telefónov nielen o ich funkciách, ale aj o tom, ako sú zabezpečené proti prípadnej vírusovej nákaze.

Na svete doteraz ešte neexistuje vírus, ktorý by sa dokázal dostať do mobilného telefónu bez súhlasu jeho majiteľa. Veľké množstvo ľudí však automaticky potvrdí príjem novej správy cez Bluetooth aj z neznámeho zdroja, rovnako ako sú ochotní spustiť napríklad vírus, ktorý k nim dorazí ako príloha e-mailu.

29a.host.sk


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Porovnanie Slovenska a Maďarska

Občas si nahovárame, že sme na tom s úrovňou demokracie a politickej zodpovednosti lepšie.

Bratislavský Aupark mení majiteľa. Cena prekoná všetky rekordy

Realitný obchod desaťročia je pred finalizáciou.

Ilustračné foto

Koronavírus: Pribudlo ďalších 32 obetí a takmer dvetisíc nakazených (minúta po minúte)

Antigénové testy odhalili ďalších 1 413 osôb s koronavírusom.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.
Komentár Branislava Benčata

Haščák nie je Penta? Nebláznite

Partneri počkali, kým sa boss stiahne potupne.

Neprehliadnite tiež

Kuracie kúsky z pestovaného mäsa od firmy Eat Just. Predaj kultivovaného mäsa schválil ako prvý Singapur.

Najvýznamnejšia vedkyňa, o ktorej ste asi nikdy nepočuli

Spoluzaklada významnú oblasť matematiky.

Podcast Zoom

Zoom: Najkrajší rádioteleskop Arecibo sa už nedá opraviť

Podcastový prehľad noviniek z vedy.