SME

Internet používa 18 percent Slovákov

Prístup na internet má v súčasnosti 18 percent obyvateľov Slovenska, čo je takmer dvakrát viac ako v roku 1999. Podľa analytikov z agentúry GfK Slovakia, ktorá v januári tohto roku robila prieskum na vzorke 1000 respondentov vo veku od 14 do 79 rokov, ...

Prístup na internet má v súčasnosti 18 percent obyvateľov Slovenska, čo je takmer dvakrát viac ako v roku 1999. Podľa analytikov z agentúry GfK Slovakia, ktorá v januári tohto roku robila prieskum na vzorke 1000 respondentov vo veku od 14 do 79 rokov, výraznejšiemu rozvoju celosvetovej siete v SR bráni predovšetkým nedostatočný prístup v domácnostiach – 2,4 %. Najväčší prístup k internetu je v súčasnosti na verejných miestach, ako internetové kaviarne a knižnice, ktoré poskytujú online prístup 7 % Slovákov. Na druhé miesto klesol od roku 1999 prístup v práci s 6,2 %. Na strednej škole sa pripája 4,1 % respondentov. Tabuľku uzatvárajú prístupy na vysokej škole (0,9 %).

SkryťVypnúť reklamu

Denne internet používajú tri percentá obyvateľov Slovenska. Niekoľkokrát do týždňa sa k celosvetovej sieti pripája 3,9 % respondentov a niekoľkokrát do mesiaca 3,5 % opýtaných. Veľmi zriedka trávi čas online 5,2 % Slovákov. Ďalších 1,5 % z opýtaných nevedelo presne odpovedať.

Najviac respondentov využíva celosvetovú sieť ako alternatívnu formu vzdelávania (46,4 %) a zábavy (45,6 %). Vysoké percento si stabilne udržalo aj posielanie elektronickej pošty (43,9 %). Približne konštantná zostáva úroveň vo využívaní internetu pri obchodnom styku (17,6 %) a na zisťovanie predpovede počasia (17 %). Naďalej veľmi nízke percento Slovákov zatiaľ využíva celosvetovú sieť na nákup tovarov a služieb ako aj na styk s finančnými inštitúciami (9,9 %).

Medzi slovenskými užívateľmi podľa expertov naďalej pretrváva určitá neochota zveriť svoje bankové operácie novému médiu. V horizonte šiestich mesiacov plánujú prístup k banke cez internet iba 4 % respondentov. Prioritným dôvodom tohto stavu je opäť absencia pripojenia v domácnostiach. Na druhom mieste figuruje skutočnosť, že až jednej tretine respondentov vyhovuje doterajšia forma poskytovania bankových služieb. Zo skupiny respondentov, ktorí uvažujú o využití služieb, ktoré im poskytuje internet banking, prevláda záujem o kontrolu na bežnom stave účtu pred platobnými príkazmi. Najmenší záujem je o založenie stavebného sporenia a poskytnutie pôžičky.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z nesporných výhod používania internetu je možnosť elektronického obchodovania v sieti, ktorá je otvorená nepretržite. Vo svete čoraz obľúbenejšia forma obchodovania zatiaľ podľa analytikov nedosahuje v SR potrebné parametre. V novembrovej vlne prieskumu nikto z respondentov neuviedol, že využíva elektronický obchod veľmi často. Na druhej strane až 74,2 % respondentov, ktorí používajú internet, sa nikdy nepokúsilo o online nákup.

Používanie internetu má podľa výskumu aj na Slovensku jednoznačne stúpajúci charakter. Prognózy o tom, ako bude rásť počet užívateľov, sú však veľmi rozdielne. Podľa januárového výskumu je 1 % slovenskej populácie rozhodnuté zaobstarať si prístup na internet v horizonte šiestich mesiacov. Ďalšie 4 % túto možnosť zvažujú.

SkryťVypnúť reklamu

Počet pripojení a frekvencia využívania nového média pritom budú závisieť aj od finančnej situácie v jednotlivých rodinách a cenových relácií za poskytovanie novej služby, ktorá je pre niektorých stále príliš drahým luxusom.

Podľa doterajších výsledkov sa už aj na Slovensku stabilizovala prioritná skupina užívateľov, ktorá sa pohybuje medzi 18 až 45 rokmi a má vysokoškolské vzdelanie. Uvedení užívatelia sú zväčša bonitní a aspoň do určitej miery sa vyznajú v technológiách. (tasr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťZatvoriť reklamu