platformu.
Po nainštalovaní programu treba začať definovaním zdieľaných súborov (Tools – Options – Sharing) – starostlivo zvoľte adresáre svojho počítača, do ktorých budú mať prístup ostatní užívatelia LimeWire. Je dobré, ak dáte všetkým súborom dlhšie názvy s kľúčovými slovami, ktoré budú dané dokumenty či obrázky dôkladne popisovať.
Po pripojení do systému vás LimeWire automaticky pripojí k najbližším počítačom on-line. Okno vyhľadávania pôsobí na prvý pohľad podobne ako v Napsteri – hneď si však všimnete možnosť výberu typu hľadaných súborov – audio, video, obrázky, dokumenty alebo všetky súbory. LimeWire umožňuje akýsi multitasking vo vyhľadávaní – môžete mať otvorených niekoľko vyhľadávacích záložiek s rôznymi hľadanými termínmi.
Mimoriadne užitočnou funkciou je združovanie výsledkov vyhľadávania – ak je v systéme viac súborov s rovnakým názvom, zobrazia sa pod jednou položkou s číslom, ktoré užívateľovi prezradí, koľkokrát sa súbor nachádza v jemu viditeľnej časti siete. Po kliknutí sa potom začne sťahovať ten súbor, ktorý je najlepšie dostupný.
Pri vyhľadávaní je nutné uvedomiť si, že v žiadnom prípade neprehľadávate celú sieť, ale len jej viditeľnú časť, časť „po horizont“. Pod horizontom sa rozumie počet počítačov, koľko môže vaša požiadavka na vyhľadanie súboru v pavúku siete prejsť. Keď sa prekročí stanovený počet, vyhľadávanie sa skončí, hoci hľadaný dokument môže byť až za horizontom. Životnosť vašich vyhľadávacích požiadaviek – šírku vyhľadávacieho horizontu – môžete nastaviť v programe v menu Options – Network (TTL – Time To Live). Keďže sa v priebehu práce s LimeWire často menia počítače, ku ktorým ste pripojení, a tým aj súbory vo vašom horizonte, opakovanie tej istej požiadavky znamená vždy iný výsledok.
LimeWire samozrejme umožňuje aj pripojenie ku konkrétnym počítačom, ak poznáte ich IP adresu, takisto nastavenie počtu pripojených počítačov. Užitočná môže byť možnosť zablokovať prístup k svojim dokumentom takzvaným „Free Loaders“, resp. „Free Rides“ – ľuďom, ktorí súbory len sťahujú, ale sami nič neponúkajú (Options – Advanced). Môžete tu dokonca nastaviť, koľko súborov musí každý zdieľať, aby nebol považovaný za systémového parazita.
Zaujímavou funkciou je Monitor, na ktorom môžete sledovať, aké požiadavky prichádzajú na váš počítač – čo ostatní ľudia vyhľadávajú.
Vzhľadom na odlišný charakter siete je počet neúspešných pokusov o stiahnutie súboru ešte o niečo vyšší, než pri Napsteri. Pri sťahovaní zvukových dokumentov môže tiež niekomu prekážať, že sa nedajú vypočuť už počas ich sťahovania. Napriek tomu však LimeWire už dnes svojimi funkciami Napster výrazne predstihuje. Celkový úspech nového systému však bude závisieť iba od toho, koľko ľudí ho začne používať a aký kvalitný obsah svetu sprístupnia.
(Recenziu ďalších programov pre sieť Gnutella prinesieme o týždeň.)
(tba)www.limewire.com