Toronto 21. júna (TASR) - Už prví zástupcovia článkonožcov, ku ktorým patria kraby, hmyz a pavúky, sa počas rastu zvliekali z kože. Dokazuje to 505 miliónov rokov stará skamenelina druhu Marella splendens, ktorú v časopise Nature predstavili Diego Garcia-Bellido a Desmond Collins z Royal Ontario Museum v Toronte.
Zvliekanie z kože je charakteristickou vlastnosťou viacerých živočíšnych rodov, napríklad článkonožcov a hlíst. Biológovia predpokladali, že sa zvliekal už spoločný predok týchto živočíchov, ale stále chýbali fosílne dôkazy.
Garcia-Bellido a Collins našli nezvyčajnú skamenelinu v bridlici známeho kanadského náleziska Burgess z obdobia kambria, kde sa našli aj fosílie so zachovanými vnútornosťami. Bridlica je stará viac ako 500 miliónov rokov a začala sa tvoriť iba niekoľko miliónov rokov po tzv. kambrijskej explózii, keď so zatiaľ neznámych príčin nastalo na Zemi masové šírenie viacbunkových organizmov.
Exemplár článkonožca Marrella splendens skamenel v momente, keď sa začal zvliekať z kože. Ešte ohybná hlava so štítom a tykadlami sa práve pretláča cez otvor v prednej časti starého panciera, zatiaľ čo zadná časť je v jeho zovretí.
Marella patrí k najbežnejším fosíliám v nálezisku Burgess Shale. Doteraz sa našlo asi 25.000 exemplárov tohto druhu. Preto neprekvapuje, že sa našla jeho skamenelina vo fáze zvliekania, ktoré trvalo pravdepodobne len niekoľko minút.
Marella splendens bol najprimitívnejším zástupcom článkonožcov a možno aj predchodcom kôrovcov, trilobitov a pavúkovitých. Z toho vedci usudzujú, že článkonožce sa zvliekali z kože už rannej fáze evolúcie.