Podmienky tendra na licencie GSM a UMTS do konca roka
BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Podmienky tendra na predaj licencií GSM a UMTS pripraví Telekomunikačný úrad SR (TÚ) do konca tohto roka. Úrad ich však zrejme zverejní až v januári, kedy sa predpokladá aj vyhlásenie súťaže. Pre agentúru SITA to povedal h
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ovorca TÚ Roman Vavro.
Na podmienkach momentálne pracuje riadiaci výbor pre prípravu výberového a licenčného konania na udelenie licencií. Ako v tejto súvislosti pre agentúru SITA povedal generálny riaditeľ spoločnosti EuroTel Bratislava, a.s. Jozef Barta, medzi najväčšie bariéry, ktoré bude musieť majiteľ nových licencií GSM a UMTS prekonať, patrí vysoká penetrácia mobilných telefónov na slovenskom trhu, ale aj vysoké počiatočné náklady a nízke tarify súčasných operátorov. "Mali by sme hrať férovú hru, a preto by sme neprijali napríklad umožnenie prevoditeľnosti telefónneho čísla alebo regulovaný národný roaming," povedal na margo pripravovaného tendra Barta. Nový operátor by tak podľa neho získal umelé výhody.
Záujemcovia o licencie považujú za nevýhodu, že okrem ceny licencie tvoria mimoriadne vysokú položku aj investície do výstavby samotnej UMTS siete. Ako problémový sa ukázal napríklad predaj UMTS licencií v Českej republike, kde sa ani jeden z troch českých mobilných operátorov nezúčastnil prvého kola tendra kvôli vysokej cene licencií. Cenu pôvodne Český telekomunikační úřad (ČTÚ) stanovil na 6,7 mld. Sk. Podľa posledného vyhlásenia ČTÚ bude na získanie licencií UMTS vypísaná aukcia, pričom najnižšia ponúkaná cena spolu s platobnými podmienkami sa oznámi štyri dni pred aukciou. Aukcie sa budú na rozdiel od tendra zúčastniť aj zahraniční operátori.
Faktorom, ktorý ovplyvňuje predaj licencií vo svete, je aj možnosť časového rozloženia investícií na dlhšie obdobie. Vo Francúzsku ministerstvo financií pravdepodobne posunie termíny splátok za licencie UMTS, ktoré získali spoločnosti Orange SA a SFR. Posunutie termínu splátok umožní francúzskej vláde vypísať v lete 2002 po prezidentských a parlamentných voľbách nový tender na pridelenie zostávajúcich dvoch licencií UMTS. Zároveň bude môcť vláda pokračovať v rokovaniach o podmienkach platieb za licencie. Orange a SFR boli jedinými uchádzačmi o francúzske licencie UMTS, ktoré vláda pridelila za poplatok 4,95 mld. eur. Ostatní operátori sa tendra nezúčastnili, pričom upozornili, že cena a podmienky neodrážali realitu na telekomunikačnom trhu.
Podľa vládou schváleného materiálu by tretí operátor na Slovensku mal licencie GSM a UMTS získať do konca prvého polroka 2002. Minimálna počiatočná cena za obe spoločne predávané licencie pre nového nadobúdateľa je v súťaži stanovená na 1 mld. Sk. Tretí operátor bude môcť na základe získanej licencie už od polroka 2002 začať prevádzku v pásmach GSM 900 a GSM 1800. Uvedenie UMTS do prevádzky sa však predpokladá až v druhej polovici roka 2003, pričom tento termín súvisí s uvoľnením pásiem pre UMTS Armádou SR.
Podľa generálneho riaditeľa EuroTelu J. Bartu služby siete UMTS by nemali byť na Slovensku komerčne spustené skôr ako v roku 2005. Podľa jeho názoru potreby slovenských zákazníkov v najbližších troch rokoch plne pokryjú služby siete GSM a služba GPRS.
Ministerstvo dopravy navrhlo udeliť celkovo tri celoplošné licencie UMTS. Podľa zákona o telekomunikáciách budú udelené na dobu 20 rokov. Opciu na odkúpenie licencie UMTS majú aj súčasní mobilní operátori Globtel a EuroTel. Tí by mali licenciu na prevádzkovanie UMTS získať za cenu, ktorá bude stanovená ako odhad ceny za získanie licencie UMTS novým operátorom. Tá bude vypočítaná z celkovej ceny zaplatenej novým operátorom za licencie GSM aj UMTS. Tretí operátor licenciu získa na základe výberového konania, kde bude hlavným kritériom cena, do úvahy sa však pri hodnotení ponúk bude brať aj splnenie ostatných stanovených kritérií. Pravdepodobne teda pôjde o kombináciu takzvanej súťaže krásy a aukcie. Práve táto podmienka bude mať vplyv na rozhodovanie potenciálnych investorov o účasti v tendri.
Potenciálny záujem o licenciu predávanú prostredníctvom tendra doteraz prejavila materská firma Českého Mobilu, prevádzkovateľa siete Oskar, spoločnosť Telesystem International Wireless. Svoju účasť v tendri vyhodnocuje aj firma Telenor, jej účasť však bude závisieť od podmienok vyhlásenej
UMTS je mobilný telekomunikačný systém tretej generácie, ktorý popri bežnej hlasovej komunikácii umožňuje zavádzanie nových služieb s vysokými prenosovými rýchlosťami, ako napríklad prenos obrazu a zvuku.