Karibská holotúria (Ecteinascidia turbinata) podľa európskych vedcov obsahuje látky, ktoré môžu úspešne bojovať proti rakovine.
FOTO - CALBIOMARINE
a turbinata . Ich prevratné zistenia čoskoro zverejní časopis Marine Drugs (Morské lieky).
Do projektu sú zapojení holandskí, francúzski a španielski vedci, ktorí skúmajú účinky chemikálií pri liečbe sarkómu - zhubného nádoru, na ktorý ročne zomiera asi 3900 Európanov. Hoci sarkóm sa dá čiastočne potlačiť chemoterapiou, liek proti nemu zatiaľ neexistuje.
Nádejné výsledky však ukázala liečba s objavenou chemikáliou ET-743 alebo Yondelis, ktorá má podľa Európskej komisie obrovský potenciál pri liečbe aj ostatných druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka.
Ide o významný vývoj v lekárskej vede a v liečbe niektorých typov rakoviny, na ktorú ročne zomiera 750-tisíc ľudí, povedal komisár pre vedu a výskum Philippe Busquin. Pripomenul, že Európska únia investuje počas prebiehajúcich štyroch rokov do výskumu v oblasti liečby rakoviny 400 miliónov eur.
Holotúrie sú známe tiež pod názvom morské uhorky a sú poslednou triedou kmeňa ostnatokožcov.
Je určite dobré, že prírodné prostriedky v boji proti rakovine dostávajú čoraz častejšie zelenú. Nedávno zistili vedci zaujímavé protirakovinové účinky cesnaku a opísali blahodarné účinky čierneho aj zeleného čaju; oba tieto druhy obsahujú látky, ktoré pôsobia preventívne proti rakovine prostaty. (tasr, ač)