Kapské Mesto 20. novembra (TASR) - V roku 1992 vykopal tím piatich archeológov a antropológov v juhoafrickej jaskyni Blombos množstvo prehistorických nástrojov. Po vyhodnotení nálezov prišli vedci k záveru, že obyvatelia afrického kontinentu žili už pred vyše 70.000 rokmi vo vyspelej kultúre - teda o 35.000 rokov skôr ako v Európe, informuje decembrové vydanie časopisu Journal of Human Evolution.
Doteraz sa našlo 28 nástrojov z kostí, vrátane starostlivo opracovaných šidiel ma šitie oblečenia alebo tkanie sietí a dvojsečných hrotov oštepu. Prekvapujúce bolo zručné opracovanie zvieracích a rybích kostí. "V Európe zhotovovali ľudia kostené nástroje dokonalého tvaru až pred 35.000 rokmi," povedal Christopher S. Henshilwood zo State University of New York.
Aj sociálny život týchto afrických lovcov a rybárov bol na vysokom stupni vývoja. V jaskyni Blombos sa našlo viac ako 8000 kusov okra, ktoré sem priniesli z pôvodných ložísk. Táto červená zemitá farba sa v Afrike používa ešte dnes na maľovanie tela počas rituálov. V jednom úlomku kosti boli vyryté znaky, ktoré možno považovať za dávnu formu obrázkového písma.
Vchod do jaskyne Blombos sa otvára v brale tesne nad Indickým oceánom na juhu provincie Kapsko v Juhoafrickej republike. Vedcami skúmaná vrstva pochádza z poslednej doby ľadovej, keď začal oceán ustupovať. Nad ľudskými táboriskami sa vytvorila sterilná vrstva zo žltého púštneho piesku. To umožnilo určiť pomerne presný vek nálezov na najmenej 70.000 rokov. Vykopávky z jaskyne sú teda o niekoľko tisíc rokov staršie ako porovnateľné ojedinelé nálezy z Afriky.