Washington 16. júna (TASR) - Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že vymiznutie dinosaurov zapríčinil dopad obrovského asteroidu na Zem pred 65 miliónmi rokov. Zrážka mala spôsobiť radikálnu zmeny klímy, ktorá dinosaurov ochromila.
Podľa najnovšej teórie amerických a britských vedcov však táto zmena spôsobila, že na svet prichádzalo stále menej samíc a tak veľjašteri postupne vyhynuli.
"Ak sa dinosaury v tomto ohľade podobali dnešným plazom ako napríklad krokodílom, riadilo sa pohlavie ich mláďat teplotou. Ak následne prichádzali na svet predovšetkým samci, mohlo to viesť k vymretiu dinosaurov," informoval David Miller z univerzity v britskom Leedse.
Podľa rozšírenej teórie sa po dopade jedného či viac asteroidov na Zem zabalila naša planéta do obalu z dymu a prachu, čo zabránilo prístupu slnečného žiarenia. Zároveň malo dôjsť k zintenzívneniu sopečnej činnosti.
Odborníci doteraz ešte nevedia, či u dinosaurov bolo pohlavie dané kombináciou chromozómov, podobne ako je to u cicavcov, vtákov, hadov a jašteríc, alebo o pohlaví jednotlivca rozhodovala teplota, pri ktorej sa zárodok vyvíjal vo vajci. To platí napríklad u krokodílov a u korytnačiek.
To, že zmenu ovzdušia krokodíly a korytnačky prežili, si odborníci vysvetľujú tým, že ich chránilo vodné prostredie. V ústí riek a na ich dne nachádzali podľa vedcov títo živočíchovia určitú ochranu pred následkami náhlej zmeny a mali viac času prispôsobiť sa novým podmienkam.