SME

Vedci vedia ako, ale netušia prečo snívame

Hamburg 20. novembra (TASR) - Jednou z najväčších záhad súčasnosti zostáva dôvod, prečo snívame. No na otázku ako snívame, však vedecký výskum dokáže ...

Hamburg 20. novembra (TASR) - Jednou z najväčších záhad súčasnosti zostáva dôvod, prečo snívame. No na otázku ako snívame, však vedecký výskum dokáže podať vyčerpávajúce odpovede.

K tomuto poznaniu prispelo najmä pozorovanie mozgu snívajúcich ľudí - informácie o činnosti tohto orgánu sa zobrazovali na monitore. Za najvýznamnejšie považujú vedci zistenie, že vedomie snívajúceho človeka a vedomie bdejúceho sú štrukturálne rovnaké.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa článku Michaela Schredla, zaoberajúceho sa výskumom snov v najnovšom vydaní časopisu Psychologie Heute, je sen skúsenosťou. Toto tvrdenie potvrdzuje aj fakt, že pravidelné nočné zážitky zo snov - nech sú akokoľvek fantastické, zmätené či nelogické - považujeme za rovnako reálne, ako keď bdieme a vnímame okolitý svet.

SkryťVypnúť reklamu

Identita "snívajúceho Ja" a "bdelého Ja" navyše znamená, že človek sa môže učiť zo snov rovnako, ako zo skúseností v bdelom stave. Podľa Schredla, zamestnanca laboratória spánku v Centrálnom inštitúte duševného zdravia v Mannheime, ide o významné poznatky, získané v najnovších výskumoch. V rozhovore pre nemeckú tlačovú agentúru DPA povedal, že sny ponúkajú príležitosť získať najrozličnejšie skúsenosti - tie následne rozširujú vedomie v bdelom stave. V snoch skúšajú ľudia veci, ktoré potom rozšíria ich život v bdelom stave, či prebudia osobnosť. "Máme potom viac voľnosti."

V minulosti podobné skúsenosti opísali najmä spisovatelia: Novalis tvrdil, že zo snov sa môžeme učiť, kým Friedrich Hebbel zastával názor, že sny nám ukazujú, čo máme robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Je to preto, že väčšina snov súvisí so súčasnosťou a každodenným životom. Okrem toho však sny dokážu prepojiť dávnu minulosť s prítomnosťou. "Vo sne môžeme byť dieťaťom, ale aj niekým mimo všetkých metamorfóz starnutia, nezničiteľným a mimo času, ako jadro osobnosti, ktoré si v sebe uchovávame nezmenené," vysvetlil Schredl.

To nám umožňuje naučiť sa v snoch niečo o sebe a privolať si dôležité veci do vedomia. Na druhej strane, v snoch ožívajú aj naše strachy, alebo nás sny upozorňujú na všetko potláčané vo vzťahoch.

Okrem psychologického výskumu snov Schredl upozornil aj na ďalšie dva významné vedecké smery: hlbinnú a biologickú psychológiu. Obe však majú svoje "ťažkosti", dodal.

Napríklad v psychoanalýze zavedenej Sigmundom Freudom nie je jasné, či štúdie jednotlivých prípadov predstavujú všeobecne aplikovateľné závery nezávisle na klinickej terapeutickej praxi. Výskumníci "biológie snov" zasa museli pripustiť, že funkcie snov nie je možné pochopiť tak ľahko, ako si to niektorí predstavovali. Táto biologická disciplína sa začala s niekoľkými dekádami úspechov po objave tzv. rýchleho pohybu očí (REM - rapid eye movement) v roku 1953. Tento pohyb prezrádza, že spiaci práve sníva. Pôvodne sa preto tvrdilo, že fázy sna sprevádzané REM riadi mozgový kmeň. Táto časť mozgu reguluje dýchanie a telesnú teplotu, ale s psyché a vedomím má len málo spoločného. To viedlo amerického vedca zaoberajúceho sa snami Allana Hobsona k záveru, že sny sú náhodnými produktmi rôznych činností nervov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem faktu, že ľudia snívajú aj mimo fáz REM, je známe aj to, že spánok s REM nie je fyziologickým základom pre snívanie, poznamenal britský neurológ Marc Solms v rozhovore pre Psychologie Heute. REM môže byť mechanizmom, ktorý spúšťa udalosti sna, ale môžeme snívať aj bez toho. Výsledky Solmsovho výskumu poukazujú na to, že sny vznikajú nie v primitívnych, ale vo vyšších častiach mozgu - tam, kde sa spracúvajú motívy nášho konania, emócie, sídli pamäť a senzorické skúsenosti.

Vďaka psychologickému pochopeniu snívania sa tiež zistilo, že rozdiely medzi snami mužov a žien nie sú biologického pôvodu. Sny musia byť chápané ako vyjadrenia každodennej skúsenosti. Neexistujú v nich rodové rozdiely, len rozdiely v bdelej skúsenosti, ktorú opäť reflektujeme v sne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 834
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 634
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 529
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 197
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 090
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 844
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 747
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 720
SkryťZatvoriť reklamu