Denník Daily Telegraph dnes v tejto súvislosti konštatuje, že v Británii neexistuje žiadny zákon, ktorý by zamedzoval, či reguloval klonovanie ľudských buniek.
Na základe rozhodnutia súdu, ktorý sa zaoberal prípadom predloženým bioetickou organizáciou ProLife Alliance, môže ktorýkoľvek vedec v Británii vyprodukovať ľudské klony technikou známou ako nahradenie jadra bunky, ktorou bola vyklonovaná ovca Dolly, a ak sa mu to podarí, robiť si s nimi, čo chce.
Jadrom problému je totiž definícia ľudského zárodku v platnom zákone, ktorý hovorí len o fertilizácii a techniku klonovania vôbec neberie do úvahy, píše Daily Telegraph. Sudca vychádzal z definície embrya podľa zákona z roku 1990: embryo vzniká oplodnením vajíčka. Súd však akceptoval svedectvo expertov, že pri technike využívajúcej kmeňové bunky nedochádza k oplodneniu. A preto ľudské klony vyprodukované touto technikou podľa sudcu nie sú chránené spomínaným zákonom a predpisy o zaobchádzaní s konvenčne vyprodukovanými embryami sa na ne nevzťahujú.
Toto rozhodnutie odhalilo medzeru v britskej legislatíve - nijaký zákon nereguluje genetický výskum a jeho aplikáciu na ľudský život. A preto Daily Telegraph žiada prijatie nového zákona, ktorý by upokojil bioetických aktivistov a uľahčil prácu vedcom, ktorí podľa týchto novín nie sú žiadni zúriví Frankensteinovia, ale odborníci hľadajúci nové metódy liečenia ľudských chorôb.