Glasgow 19. novembra (TASR) - V depozitoch Hunterianovho múzea, ktoré patrí k University of Glasgow, je už 20 rokov uložená najlepšie zachovaná fosília pravekého žraloka na svete. Tím amerických a britských paleontológov až teraz pomocou mikroskopického výskumu a genealogického porovnania s inými fosíliami zistil, že ide o neznámy, úplne samostatný druh žraloka.
Skameneliny zvieraťa, pokrsteného latinským menom Stethacanthus, našiel v roku 1981 Stan Wood v škótskom Bearsdene. Asi meter dlhý žralok prehral svoj boj o živote pred 330 miliónmi rokov na bahnitom dne vysychajúcej lagúny, ktorá sa rozprestierala od dnešného Dalry cez Milton po East Kilbride.
Bahno bez vody za krátky čas stvrdlo na betón a uzatvorilo uduseného žraloka tak dokonale, že k nemu neprenikol skoro žiadny kyslík a jeho telo skamenelo bez väčších známok rozkladu. Napriek procesu mineralizácie zostali svaly, cievy a dokonca i posledná korisť v žalúdku dravca dobre viditeľné.
Profesor Mike Coates z University of Chicago a Sandy Sequeira z Birkbeck College v Londýne pomenovali nový druh žraloka Akmonistion zangerli. Výsledky výskumu zverejnili v najnovšom vydaní časopisu Journal of Palaeontology. Kurátor Hunterianovho múzea doktor Neil Clark, ktorý fosíliu reštauroval a 20 rokov opatroval v temperovanej vitríne, však chce "svoj" výstavný exemplár naďalej nazývať Bearsden Shark, teda Bearsdenský žralok.
Z obdobia karbónu, keď sa z mora pomaly dvíhal prakontinent Pangea a vysychali tropické močiare, pochádza veľa skamenelín, ale iba málo ich je tak dobre konzervovaných ako v prípade Bearsdenského žraloka. Najstaršie rybie fosílie sa našli v čínskej provincii Jün-nan a sú 530 miliónov rokov staré.