New Orleans 29. mája (TASR) - Americkí vedci objavili v Grónsku baktérie, ktoré majú najmenej 120.000 rokov. Informovali o tom na stretnutí Americkej spoločnosti pre mikrobiológiu v New Orleanse.
Tím Jeana E. Brenchleyho z Pensylvánskej štátnej univerzity objavil mikroorganizmy vo vrtnom jadre z grónskeho ľadovca, ktoré pochádzalo z hĺbky 3000 metrov, kde sa ľad mieša s večne zamrznutou pôdou.
Podmienky v tejto hĺbke sú veľmi tvrdé: Vládne tu vysoký tlak, teplota dosahuje mínus deväť stupňov Celzia a je tu akútny nedostatok kyslíka a živín.
Vedci doteraz identifikovali 40 rôznych mikroorganizmov. Niektoré baktérie sa dokonca podarilo rozmnožiť, čo dokazuje, že sú životaschopné. Za bežných podmienok sa baktérie rozmnožia za niekoľko týždňov, hlboko zmrazené mikroorganizmy však vytvorili kolónie v špeciálnom živnom roztoku až za pol roka.
Vedci zatiaľ nevedia, či sa baktérie prebudili z akéhosi zimného spánku, alebo sa len pomaly delia. V princípe sú mikroorganizmy schopné udržiavať látkovú premenu v chode aj za nízkych teplôt. Aktivita baktérií trvá dovtedy, kým sa nachádzajú v nezamrznutej vode.
Aj pri 40-stupňovom mraze môžu vylučovať určité bielkoviny, ktoré bránia zamŕzaniu vody. V takýchto podmienkach by však delenie buniek trvalo milióny rokov. Preto aj dokazovanie, či sa grónske baktérie počas 120.000 rokov delili pri deväťstupňovom mraze, by trvalo viac ako jednu ľudskú generáciu.
Ďalšou zaujímavosťou baktérií z grónskeho ľadu sú ich malé rozmery. Bežné mikroorganizmy dorastajú do veľkosti desať mikrometrov, ale väčšina drobčekov z ľadových hlbín meria menej ako 0,2 mikrometra. Podľa vedcov ide u tejto skupiny o zakrpatené formy normálnych baktérií, ktoré sa prispôsobili zložitým podmienkam. Ostatné baktérie sú také malé od prírody. Pravdepodobne patria k 99 percentám doteraz neidentifikovaných mikroorganizmov na Zemi.