Od začiatku tohto roka grécka polícia urobila razie v 35 internetových kaviarňach a zabavila pri tom 300 počítačov. Príčinou záťahov je kontroverzný zákon z roku 2002, ktorý bol pôvodne namierený proti nelegálnym hazardným hrám. V skutočnosti však boli voľnou formuláciou v zákone zakázané všetky "elektronické hry na verejnosti". Podľa gréckej polície pod túto definíciu spadajú aj počítače v internetových kaviarňach, na ktorých je nainštalovaná akákoľvek počítačová hra, hoci len "hľadanie mín" alebo šach, a polícia preto vraj nemá inú možnosť, ako proti týmto "nelegálnym herniam" bojovať.
Denník New York Times nedávno popísal prípad Theodora Konstantinoua, ktorého internetovú kaviareň v centre Atén navštevujú najmä študenti a turisti, ktorí zväčša posielajú e-maily alebo hrajú hry ako Counter-Strike či Warcraft. Počas uplynulých pár mesiacov v nej polícia urobila raziu štyrikrát - v poslednom prípade jej majiteľa odviedla v putách a musel stráviť noc vo väzení v cele s práve chytenými zlodejmi. Na druhý deň bol, rovnako ako trikrát predtým, prepustený bez akéhokoľvek obvinenia. Tento postup je typický pre väčšinu razií v kaviarňach - polícia majiteľa zadrží, ale sudca ho vzápätí prepustí s tým, že k žiadnemu trestnému činu nedošlo.
Majiteľom kaviarní to však spôsobuje obrovské problémy - Konstantinou napríklad hovorí, že okrem nákladov na právnika a straty spôsobenej dočasným zatvorením kaviarne musel dokonca nakúpiť aj nové počítače, pretože policajti mu ich pri razii zničili, keď na monitory prilepili horúcim voskom rozhodnutia o zabavení majetku.
Európska komisia na jar vyzvala Grécko, aby kontroverzný zákon zmenilo, pretože znemožňuje regulárny obchod s elektronickými hrami. Grécki politici to neochotne prisľúbili, ale k žiadnej zmene zatiaľ nedošlo. "Kým zákon platí, budeme pokračovať v záťahoch a konfiškovať počítače," povedal americkému denníku jeden z policajných predstaviteľov.
Motiváciou k prijatiu prísneho zákona bol škandál v roku 2002, pri ktorom šéfa parlamentnej komisie pre nelegálne hazardné hry prichytili práve pri takejto hre. Jeho strana sa preto pokúsila ukázať svoju zásadovosť tým, že rýchlo presadila zákon výrazne rozširujúci definíciu hazardu. (tb)
Pirátske CD v Grécku nekupujteAk toto leto počas dovolenky v Grécku narazíte niekde na trhu na ponuku mimoriadne výhodných (čiže nelegálne vyrobených) CD, ich nákup radšej dobre zvážte. BBC minulý týždeň informovala, že v Grécku bol nedávno odsúdený na tri mesiace väzenia muž, ktorý si v pouličnom stánku v Aténach kúpil len dve pirátske cédečká.
Takéto drastické tresty len za nákup, nie výrobu nelegálnych hudobných nosičov či kópií počítačových hier, nie sú bežné nikde na svete. Grécka asociácia nahrávacích firiem však varovala, že sa bude snažiť prenasledovať všetkých, ktorí sa do obchodu s nelegálnymi nosičmi zapájajú, a že v tom má plnú podporu úradov.
V Grécku bolo vlani hudobné pirátstvo najrozšírenejšie spomedzi vtedajších členov Európskej únie, nelegálna je až polovica predaných CD. Na trhoch, na uliciach či priamo na plážach sa zväčša predávajú za cenu okolo 6 eur. (tb)