SME
Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Rodičia sledujú pedagógov cez internet

Mnohé detské jasle a škôlky v Japonsku začali v posledných troch rokoch ich prevádzkovatelia vybavovať množstvom kamier, ktoré monitorujú, čo sa v ich priestoroch deje. Nejde však o bezpečnostný prvok, ale nový a čoraz populárnejší systém, ktorý má ...


Internetovú kameru do domácnosti si môžete obstarať už za 500 korún, lacné kamerové systémy však čoraz častejšie začínajú využívať aj firmy. FOTO - REUTERSMnohé detské jasle a škôlky v Japonsku začali v posledných troch rokoch ich prevádzkovatelia vybavovať množstvom kamier, ktoré monitorujú, čo sa v ich priestoroch deje. Nejde však o bezpečnostný prvok, ale nový a čoraz populárnejší systém, ktorý má umožniť rodičom pozorovať na diaľku, ako sa ich ratolestiam darí pri hrách a vzdelávaní. Obraz z kamier sa totiž dá sledovať prostredníctvom mobilných telefónov alebo priamo z počítačov pripojených k internetu. Stačí poznať správne heslo, ktoré rodič získava pri podpísaní zmluvy so školou. Značnej popularite sa táto služba údajne teší i medzi starými rodičmi, ktorým umožňuje naživo sledovať vnúčatá.

Kamery neraz umožňujú aj dômyselné vyhľadávanie konkrétneho dieťaťa využívajúc technológiu rádiovej identifikácie. V poslednom čase však takéto systémy vyvolávajú čoraz väčší rozruch. Pedagógovia totiž namietajú, že namiesto pôvodného zámeru upokojenia rodičov sa stávajú prostriedkom intríg smerovaných proti učiteľom. Vo viacerých prípadoch už rodičia použili záznamy kamier pre potvrdenie "malých klamstiev" pedagógov alebo ako podnet pre sťažnosť. Učitelia sa snažia brániť tak, že v prípade akýchkoľvek incidentov kamery jednoducho vypínajú. To sa však nepáči rodičom, ktorí si na novú technológiu rýchlo zvykli a chcú už mať prehľad o všetkom, čo sa v škôlke deje.

Viacerí prevádzkovatelia školských zariadení sa teda domnievajú, že najlepším riešením by bolo podpísať s rodičmi zmluvy, ktoré by vymedzovali presný účel použitia kamier.

O tom, že pre výrobcov kamerových systémov ide o lukratívny obchod, svedčí i množstvo realizovaných projektov a rôznych ponúkaných systémov. Priemerný dozorný systém vyjde vzdelávacie stredisko v priemere na 180-tisíc korún. Svoje ponuky pre japonské vzdelávacie centrá pripravili i spoločnosti so zvučnými menami, akou je napríklad Panasonic.

MILAN GIGEL

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie pracovníkov kultúry a médií v budove RTVS.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Testovanie nie je hlasovanie, dajte sa otestovať

Je dôležité, aby štát dokázal otestovať všetkých, ktorí chcú byť zodpovední.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Pri plošnom testovaní sa využívajú antigénové testy.

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Apple pravdepodobne pracuje na vlastnom vyhľadávači

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik
Podcast Tech_FM

Čierne diery sú aj také, aké by nemali byť

Čo nás učí gravitačná astronómia.