SME

Viete, aký je váš teroristický kvocient?

Zatýkanie ľudí na základe softvérového výpočtu pravdepodobnosti, s akou sa dopustia zločinu? Téma jedine pre sci-fi filmy. Až do minulého týždňa. Podľa správy zverejnenej vo štvrtok dostala pred časom americká vláda od floridskej firmy Seisint zoznam ...


Štát si o vás nazbiera údaje sám, či mu budete pomáhať, alebo nie. Na snímke sedemročný čínsky chlapec, ktorého ako jedného z prvých občanov Čína minulý týždeň vybavila novým občianskym preukazom so zabudovaným pamäťovým čipom.



ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP



Zatýkanie ľudí na základe softvérového výpočtu pravdepodobnosti, s akou sa dopustia zločinu? Téma jedine pre sci-fi filmy. Až do minulého týždňa. Podľa správy zverejnenej vo štvrtok dostala pred časom americká vláda od floridskej firmy Seisint zoznam 120-tisíc ľudí, ktorí majú podľa nej "vysoký teroristický kvocient". Ľudia v zozname sa pritom previnili len tým, že základné údaje o nich ako vek, národnosť či príslušnosť k rôznym spolkom sú príliš podobné spoločným znakom teroristov, ktorí útočili v Spojených štátoch 11. septembra 2001.

Súkromná firma vypracovala zoznam krátko po útokoch z vlastnej iniciatívy v snahe spropagovať svoj softvér nazvaný Matrix, ktorý mal umožniť zber údajov o občanoch a ich sprístupnenie rôznym štátnym orgánom. Dnes sa spoločnosť chváli, že na základe počítačom zostaveného zoznamu už bolo zatknutých niekoľko podozrivých, a vývoj Matrixu už priamo financuje americká federálna vláda.

Príliš dôkladný zber dát

Matrix je program na triedenie a vyhodnocovanie obrovského množstva informácií (data mining), ktoré získava z rozsiahlych komerčných aj štátnych databáz. Sú medzi nimi napríklad bežne dostupné telefónne zoznamy či údaje o registrácii internetových domén, ale aj informácie o pobyte obyvateľov, súdne záznamy, údaje o splácaní pôžičiek či adresáre členov najrôznejších spolkov.

V roku 2002 začalo budovať takúto spoločnú databázu 13 amerických štátov, v ktorých žije viac než polovica obyvateľov USA. Väčšina z nich však neskôr od projektu Matrix odstúpila z obavy, že takýto zber údajov neprimerane narušuje súkromie občanov. V budovaní projektu sa tak pokračovalo už len na Floride, v Pennsylvánii, Connecticute, Michigane a Ohiu a dnes pokrýva pätinu amerických občanov. Minulý rok však program dostal ďalšiu dotáciu osem miliónov dolárov priamo z federálneho protiteroristického rozpočtu a firma, ktorá ho predáva, získala kontrakt na vybudovanie národného systému na zdieľanie informácií o občanoch medzi rôznymi štátnymi orgánmi.

Jeden z 2500 ľudí je teroristom

Firma Seisint sa však rozhodla program využiť nielen na informovanie o minulosti ľudí, ale aj na predpovedanie ich budúcnosti. Za základ si autori programu zvolili údaje o devätnástich teroristoch, ktorí zaútočili v USA 11. septembra 2001. Tie sa systematicky porovnávali s dostupnými údajmi o všetkých Američanoch - okrem ich veku, pohlavia a národnosti sa zohľadňovali napríklad všetky konflikty so zákonom vrátane dopravných priestupkov, vlastníctvo pilotného alebo zbrojného preukazu, alebo dokonca "blízkosť adresy alebo telefónneho čísla" minulým adresám teroristov. Výsledkom bol zoznam 120-tisíc potenciálnych teroristov - firmu vôbec neznepokojilo, že taký masový výskyt teroristov v USA nie je veľmi pravdepodobný.

Hoci o programe Matrix sa vedelo už dávnejšie, úrady doteraz popierali, že by sa dal použiť aj na takéto nálepkovanie občanov. Informáciu zverejnila až minulý týždeň Americká únia občianskych práv (ACLU), ktorá získala dokumenty potvrdzujúce odovzdanie takto získaného zoznamu "potenciálnych teroristov" americkej vláde.

Boj v minulej vojne

ACLU sa snaží dosiahnuť zrušenie programu Matrix v prvom rade preto, že v demokracii by podľa nej nemal byť možný rozsiahly zber a vyhodnocovanie osobných údajov o ľuďoch, u ktorých neexistuje žiadne dôvodné podozrenie, že skutočne pripravujú trestný čin. Program navyše pracuje aj s databázami, v ktorých sa môže nachádzať množstvo nepravdivých údajov - napríklad policajné záznamy o podozreniach ku konkrétnej osobe, ktoré však boli neskôr vyvrátené.

Matrix zároveň vychádza z absurdného predpokladu, že teroristi nikdy nezmenia taktiku, že budú vždy rovnakej národnosti, pochádzať z tých istých štvrtí, v rovnakom veku a so stále rovnakými vražednými metódami - len v takom prípade totiž dokáže softvér vytipovať ďalších potenciálnych vykonávateľov teroristických činov. Navyše označuje za potenciálnych teroristov desaťtisíce ľudí na základe štatisticky bezvýznamnej vzorky len dvoch desiatok už usvedčených zločincov.

Nie je pritom známe, koľko ľudí už bolo na základe takéhoto "softvérového udania" zatknutých, vypočúvaných či vyhostených, ale napríklad ani to, nakoľko závažný je pre softvér prvok etnického pôvodu či vierovyznania a aké veľké "predsudky" teda má program napríklad voči Arabom. ACLU preto žiada americkú vládu o zverejnenie týchto informácií, ak chce metódy data miningu ďalej používať.

  •  vek a pohlavie
  •  národnosť
  •  vlastníctvo pilotnej licencie alebo iné prepojenie na letectvo
  •  vlastníctvo zbrojného pasu alebo rybárskeho lístka
  •  podobnosť vašej adresy alebo telefónneho čísla adrese usvedčených teroristov
  •  údaje o splácaní dlhov
  •  vlastníctvo licencie pre vykonávanie rôznych živností
  •  výpis z registra trestov a údaje o kontaktoch s políciou vrátane udelenia pokút za dopravné priestupky
  •  možnosť prístupu k verejnej infraštruktúre (napr. vodovod)
  •  "anomálie" v čísle sociálneho poistenia
  •  vlastníctvo internetovej domény
  •  účasť na voľbách
  •  bližšie nešpecifikované "dáta získané vyšetrovaním"

Zdroj: ACLU

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu