Mayovia žijú v súčasnosti na území Mexika, Guatemaly, Hondurasu a Belize a dorozumievajú sa navzájom 24 jazykmi. Nejde o dialekty, sú to pravé jazyky a odlišujú sa od seba tak, ako napríklad románske jazyky v Európe, hovorí rakúska jazykovedkyňa a dodáva, že medzi Maymi nie je zriedkavosťou ovládať aj niekoľko rečí svojich súkmeňovcov.
Pri získavaní rečových znalostí využívajú yucatanskí Mayovia skutočnosť, že ich rodný jazyk je postavený na slovesách, vyjadrujúcich dynamiku. Ich reč nepozná napríklad pády a podstatné mená zásadne neskloňuje. S týmto javom súvisí aj skutočnosť, že u Mayov neexistuje viazanosť na objekt, ale na činnosť. Mayským deťom ich rodičia neukazujú jednotlivé predmety a nenútia ich opakovať ich názvy. Už dojčatá vnímajú jazyk ako celok. Aj to bude jeden z dôvodov, že mayské deti "nasávajú" jazykové znalosti prirodzeným spôsobom a naučia sa bez väčších problémov viacero jazykov.
"Dispozícia na učenie sa cudzích jazykov je zakódovaná už v mozgových neurónoch a človek s ňou prichádza na svet. Samotné učenie sa cudzích rečí však úzko súvisí so sociálnymi kontaktmi medzi ľuďmi a ich vzájomnou komunikáciou, nie mentorovaním a vytrhávaním súvislostí", tvrdí Barbara Pfeilerová.