Peking 14. novembra (TASR) - Nové archeologické nálezy z Číny opäť spochybnili doterajšiu teóriu, že jedinou kolískou moderného človeka je Afrika. Pri vykopávkach v Maju-an-kou asi 100 kilometrov od Pekingu objavili archeológovia nástroje vyrobené pračlovekom, ktorých vek odhadujú na dva milióny rokov.
Vykopávky pod patronátom Hebei Provincial Relics Research Institute sa začali v septembri. Archeológovia doteraz našli viac ako 800 kamenných nástrojov a tiež kosti divých zvierat. Jeden z nástrojov, škrabák, bol zarazený v rebrách zvieraťa. Z toho sa dá usudzovať, že asi ide o miesto, na ktorom pravekí ľudia spracovávali zabitú divinu.
Z rozvrstvenia hornín a analýz magnetického poľa sa určil vek nálezov dva milióny rokov. To by znamenalo, že Maju-an-kou je najstarším náleziskom z doby kamennej v Ázii a len o niečo mladším ako najstraršie náleziská v Afrike, ktorých vek sa odhaduje na 2,3 milióna rokov.
Uvedené zistenie stavia vedu pred nový problém. Doteraz sa totiž preferovala teória, že moderný človek sa vyvinul v Afrike, odkiaľ sa pred asi dvoma miliónmi rokov rozšíril do Ázie a Európy. Nálezy v Maju-an-kou však otvárajú možnosť, že druhou kolískou moderného človeka mohla byť Ázia.
Podľa denníka People Daily existujú iba dve vysvetlenia: Buď začali naši pravekí predkovia migrovať skôr a veľmi rýchlo, alebo Afrika nie je jedinou kolískou moderného človeka.
Maju-an-kou leží v panve Nihewan, oblasti, ktorá je známa svojimi veľmi starými nálezmi z doby kamennej. Na budúci rok sa vo vykopávkach v regióne bude pokračovať.