
V USA objavili najväčšiu skamenenú a kompletne zachovanú fosíliu švába. Objaviteľmi sú geológ Cary Easterday z Ohio State University v USA a Gregory McComas, ktorý sa venuje zbieraniu fosílií. Tento druh hmyzu pochádza z dôb, keď Zem ešte bola veľkým tropickým močiarom. Bádatelia švába vykopali z uhoľnej bane vo východnom Ohiu. Vďaka nezvyčajnému chemickému zloženiu náleziska sa v neuveriteľných detailoch zachoval organizmus, ktorý nemá ani ulitu, ani kosti. Vedci totiž zvyčajne nachádzajú iba nálezy fosílií ulít a kostí, pretože tieto časti obsahujú minerálne látky, ktoré zvyšujú šance na zakonzervovanie.
Zatiaľ sa presne nevie, vďaka čomu sa v bani exemplár tak dokonale zachoval. Na rovnakom mieste sa našli aj skameneliny dôležitých rastlinných druhov, napríklad ihličnatých stromov.
Skamenený šváb, hmyz, ku ktorému väčšinou priveľké sympatie nechováme, dosahoval vskutku úctyhodné rozmery; bol veľký asi ako myš. Našu planétu obýval 55 miliónov rokov pred nástupom prvých dinosaurov. Šváb má dĺžku 9 cm a na jeho skameneline sú dobre viditeľné nohy, krídla, tykadlá a ústny otvor. Na krídlach sa dokonca dajú rozlíšiť aj cievy, ako aj jemné hrbolčeky na ich povrchu. Tento živočích bol asi dvakrát väčší, ako sú dnešné šváby, ktoré žijú na severnej pologuli. Šváby z tropických oblastí môžu však byť aj v súčasnosti ešte väčšie.
Vedci sú presvedčení, že objav osvetlí rozmanitosť života na Zemi v minulosti a to, ako sa v priebehu histórie menilo podnebie. Dúfajú, že objavia čosi, čo napovie, ako sa staré rastliny a živočíchy vysporadúvali so zmenami prostredia.
V období pred 300 miliónmi rokov veľké močiare a bažiny rýchlo vysychali a organizmy sa museli prispôsobovať zmenám a reagovať na ne. (BBC)