stále účinnejšími antiperspirantmi a klimatizáciou, pot je v podstate užitočný.
Podľa novej štúdie vedcov z Eberhardt-Karls-University v Tübingene v Nemecku, v podpazuší sídli prirodzené antibiotikum – proteín nazvaný dermcidin, ktorý pôsobí proti celému radu patogénnych organizmov. Vedecký tím pod vedením Birgit Schittekovej izoloval gén, ktorý dermcidin kóduje. Skoršie práce odhalili dve triedy antimikrobiálnych proteínov v pokožke cicavcov, jeden v bunkách tzv. keratinocytoch a druhý v celom spektre buniek kože.
Dermcidin sa však na predtým známe proteíny nepodobá, exprimuje sa iba v potných žľazách, kde sa vylučuje do potu a potom prepravuje na povrch pokožky. Testovaním aktivity derivátov dermcidinu proti niekoľkým patogénom pri pH a koncentrácii soli typickej pre ľudský pot bádatelia zistili, že mimoriadne účinne pôsobí proti baktériám Escherichia coli, Enterococcus faecalis a Staphylococcus aureus.
Proteín z potu vykazuje aj silné protihubové schopnosti; poráža napríklad kvasinku Candida albicans. Birgit Schitteková a spolupracovníci prišli na dermcidin, keď hľadali proteíny, ktoré pôsobia pri rakovine kože. Zistili, že potné žľazy neustále vylučujú antibiotikum. Nadmerné umývanie môže náš prirodzený dezinfekčný prostriedok odstrániť.
Podobne ako deodoranty, aj antimikrobiálne látky potrebujeme najviac, keď je nám teplo a potíme sa. Baktérie totiž obľubujú teplé a vlhké prostredie. Podľa Thomasa Ganza, ktorý študuje antimikrobiálne peptidy na University of California v Los Angeles v USA, tým, že proteín ničí mikróby žijúce na pokožke, predstavuje prvú ochrannú líniu.
Jeden štvorcový centimeter mastnej pokožky sa hemží státisícami mikroorganizmov. Prirodzené antibiotiká v pote sú obzvlášť dôležité pri poškodení pokožky, pretože zastavujú rozmnožovanie baktérií, ktoré tu sídlia, a nedovolia im vstúpiť do organizmu a vyvolať infekciu. Antimikrobiálne peptidy sú na celom povrchu tela aj orgánov, ktoré prichádzajú do styku s okolím (napr. črevá, ústa, pľúca). Baktérie a peptidy medzi sebou neustále „bojujú“. Vedcom ešte ostáva zistiť, či dermcidin dokáže bojovať aj proti mikroorganizmom, ktoré sú proti klasickým antibiotikám rezistentné. (BBC, 5D)