
Malé moskyty, ktoré žijú na východnom pobreží Severnej Ameriky, za päť rokov zmenili svoje gény v súvislosti s globálnym otepľovaním. FOTO - ARCHÍV
viedlo otepľovanie ku skoršiemu nástupu jari, dlhším letám a miernejšej zime. Posun v ročných obdobiach je spojený s rastúcimi priemernými globálnymi teplotami, ktoré sa pozorovali v druhej polovici 20. storočia.
Podľa biológov z University of Oregon v USA sa mnohé rastliny i zvieratá prispôsobujú teplejšiemu prostrediu a využívajú predĺženú sezónu. Vtáky kladú vajíčka o viac ako týždeň skôr v porovnaní s rokom 1970, aj žaby sa pária o 10 dní skôr, skôr klíčia aj semená, vo všetkých prípadoch ide o individuálne zmeny.
Oregonská štúdia je však prvým jasným dôkazom, že sa menia aj gény zvierat. Otepľovanie ovplyvnilo životný cyklus malých druhov moskytov, ktoré žijú na východnom pobreží Severnej Ameriky od Mexického zálivu po severnú Kanadu. Moskyty veľkosti zrnka ryže, zriedka poštípu človeka; majú radšej rastliny. Žijú výlučne na vrcholkoch mäsožravej rastliny Sarracenia purpurea naplnených vodou, kde kladú vajíčka. Larvy plávajú a kŕmia sa vo vode. Aby prežili zimu, musia prejsť do obdobia zimného spánku v podobe kukly. Z prostredia, konkrétne zo skracujúcej sa dĺžky dňa, moskyt vie, kedy zima prichádza. Posun k dlhším letám znamená, že moskyty, ktoré vstupujú do štádia kukly neskôr, majú výhodu.
William Bradshaw a Christina Holzapfelová študovali v laboratóriu pod identickými umelými svetlami populáciu moskytov Wyeomyia smithii. Zistili, že tento hmyz sa v súčasnosti ukladá na prezimovanie o 8 až 10 dní neskôr ako v roku 1970. Pretože jeho životný cyklus riadi genetický mechanizmus spojený s fotoperiódou (dĺžkou dňa), je evidentné, že za posunom stoja gény. Je zaujímavé, že genetickú zmenu sa podarilo zaregistrovať z hľadiska evolúcie vo veľmi krátkom období piatich rokov.
Štúdia zdôraznila, ako rýchlo a nepredvídateľne sa menia druhy vzhľadom na globálne otepľovanie. Zo súčasnej charakteristiky druhu sa podľa Chrisa Thomasa, ktorý študuje správanie zvierat a klimatické zmeny na University of Leeds vo Veľkej Británii, nedá predpovedať, ako sa bude správať v budúcom podnebí.
V ekosystéme od seba jednotlivé druhy závisia a prerušenie jedného článku ohrozí všetky. Zvieratá s dlhšou aktívnou sezónou môžu napríklad mať málo koristi. Budúcnosť druhov môže závisieť na ich schopnosti adaptovať sa na meniace sa ročné obdobia. (BBC)