Iowa City 9. novembra (TASR) - Melanómové bunky, ktoré spôsobujú nebezpečnú tmavohnedú pigmentáciu kože, ľudovo nazývanú čierna rakovina, sa maskujú tak, že napodobňujú zárodočné bunky. Zistili to americkí vedci z University of Iowa.
Za toto správanie je zodpovedný proteín VE-cadherin (vascular endotel cadherin), ktorý stimuluje rakovinové bunky, aby vytvorili sieť jemných ciev. Takéto cievy vznikajú normálne len v skorom embryonálnom štádiu. Rakovinové bunky si tak zabezpečia živiny a možnosť delenia.
Zákernosť melanómových buniek je v tom, že vyzerajú a správajú sa presne ako normálne telové bunky. Z najnovšej štúdie vyplýva, že keď sa melanómové bunky dostanú z kvázi embryonálneho stavu, opäť získajú schopnosť formovať rôzne typy buniek s príslušnými funkciami. To prakticky znemožňuje ich diagnostikovanie.
Proteín VE-cadherin je zároveň "molekulárnym spínačom", ktorý rozhoduje o tom, či sa melanómová bunka stane agresívnou, alebo zostane menej nebezpečná. Nie všetky rakovinové bunky ho totiž produkujú. Analýzy vzoriek, ktoré vedci odobrali pacientom s rakovinou, ukázali, že VE-cadherin v menej agresívnych melanómových bunkách úplne chýba. Takéto bunky nemôžu podporiť tvorbu ciev.
Zistenie vedcov pomôže liečiť pacientov s rakovinou. Lekári sa podľa druhu buniek môžu rozhodnúť pre agresívny alebo mierny spôsob liečby.