* Robert Jedicke z University of Hawaii (USA) s kolegami odvodil závislosť medzi farbou planétok určenou pri pozorovaniach zo Zeme a ich vekom. Pomôže to datovať rôzne udalosti v slnečnej sústave, najmä zrážky medzi planétkami a sprievodný vznik skupín meteoritov.
* Podľa Benjamina Weissa z California Institute of Technology (USA) s kolegami nie sú kryštály magnetitu v meteorite ALH84001 z Marsu zoradené a nepochádzajú z baktérií.
* Chemici z laboratória Marka Smitha na University of Arizona (USA) syntetizovali polyméry tholíny (na obrázku) , aké sú na Saturnovom mesiaci Titan, kam mieri sonda Cassini/Huygens.
* Jos Lelieveld z Max-Planck-Institut für Chemie (Nemecko) s kolegami informoval na základe dlhodobých meraní z lodí, že nad južným Atlantikom v posledných 25 rokoch prudko vzrástlo množstvo troposférického ozónu. Je za tým najmä spaľovanie fosílnych palív v Afrike.
* Ako uvádza Helmuth Thomas z Royal Netherlands Institute for Sea Research (Holandsko) s kolegami, oceánske oblasti pri pobrežiach (šelfy) sú trojnásobne efektívnejšie pri sťahovaní oxidu uhličitého z atmosféry a jeho "pumpovaní" do hlbín, ako je oceánsky priemer.
* Richard Geiser z University of Essex (Veľká Británia) s kolegami zistil, že prach odnášaný východnými vetrami zo Sahary do Atlantiku obsahuje zmes železa a fosforu, zodpovedajúcu "zásadám správnej výživy" pre oceánsky planktón. Ten potom lepšie pohlcuje dusík a rastie.
* Ian McDonald z Texas A&M University (USA) s kolegami odhalil v hlbinách Mexického zálivu pozoruhodné oázy výskytu hojných a rozmanitých životných foriem, naviazané na lokality s "asfaltovým vulkanizmom", výlevmi ropných materiálov spod morského dna.
* Nový rozsiahly výskum, ktorý uskutočnil Geoffrey Jones z James Cook University (Austrália) s kolegami, potvrdil alarmujúcu závislosť: strata celkovej plochy koralov o 80 percent za posledné roky pri Papue-Novej Guinei sa odrazila v úbytku 75 percent rybích druhov.
* Tím Konstantina Khrapka z Harvard Medical School (USA) oznámil prvý priamy dôkaz, že dochádza k rekombinácii mitochondriálnej DNA (mtDNA) z materskej a otcovskej línie. Je to výzva pre názor, že ľudská materská mtDNA sa vyvíja veľmi pomaly a dedí sa iba po matke.
* Tím Elisabety Boarettovej z Weizmann Institute of Science (Izrael) odhalil azda najstaršie známe ľudské "baníctvo". Obyvatelia izraelskej jaskyne Tabun už pred zhruba 300 000 rokmi ťažili kvalitný pazúrik ako materiál na rôzne nástroje z hĺbky niekoľkých metrov pod zemou.