Washington 8. novembra (TASR) Astronómovia v noci na dnes zverejnili dobrú správu našej Zemi hrozí oveľa menšie riziko ničivého zásahu veľkým asteroidom, ako sa pôvodne predpokladalo.
Riziko zásahu asteroidom dosť veľkým na to, aby zničil našu civilizáciu, je v najbližších 100 rokoch 1:5000, informoval tím z Princetonskej univerzity. Je to oveľa menšia pravdepodobnosť ako bol predchádzajúci výpočet 1:1500.
Výskum asteroidov, ktoré v minulosti zasiahli Zem jeden z nich pred 65 miliónmi rokov zapríčinil vyhynutie dinosaurov ukázal, že kolízia s asteroidom s priemerom jeden kilometer môže viesť k úmrtiu štvrtiny pozemskej populácie. Vedci navyše zistili, že takéto veľké asteroidy zasahujú Zem pravidelne približne raz za 100 miliónov rokov.
To viedlo vážne znepokojených astronómov k pokusu spočítať asteroidy v slnečnej sústave predstavujúce možné nebezpečenstvo. Princetonský tím použil dáta zo Sloanovho digitálneho prieskumu oblohy (Sloan Digital Sky Survey) a dospel k záveru, že v solárnom systéme sa nachádza asi 700.000 asteroidov povážlivej veľkosti. Pôvodný predpoklad ich počet stanovil na dva milióny.
Sloanovho prieskumu, ktorý teleskopom z observatória Apache Point v Novom Mexiku mapuje štvrtinu oblohy, sa zúčastňuje niekoľko vedeckých tímov. Ich hlavnou úlohou je vyhľadávanie objektov mimo našej galaxie, ale aj katalogizácia menších a bližších objektov napr. asteroidov.
Asteroidy s uhlíkovým povrchom sú tmavé ako uhlie, kým skalnaté asteroidy sú oveľa jasnejšie. Bežný pozorovateľ kvôli ich jasnej žiare nedokáže rozoznať ich skutočnú veľkosť tá sa dá presne určiť až keď je známe, o aký asteroidu ide. V Sloanovom prieskume preto už preskúmali farbu asi 10.000 asteroidov a na základe tohto výskumu dospeli k predpokladu, že pás asteroidov obsahuje 700.000 objektov s priemerom jeden kilometer.