Rím 14. mája (TASR) - Vesmír je o miliardu rokov starší, ako sa doteraz predpokladalo. Podľa výpočtov nemecko-talianskeho tímu vedcov nemá vesmír 13, ale 14 miliárd rokov.
Carlo Broggini a jeho kolegovia z Ústavu pre jadrovú fyziku v Ríme na modeloch syntézy jadier vo hviezdach zistili, že tieto procesy prebiehajú pomalšie, než sme si mysleli. Najstaršie hviezdy musia byť preto ešte staršie, píše Broggini v časopise Physics Letters B.
Brogginiho tím sa nepozrel na vesmír cez ďalekohľady, ale zostal v Laboratóriu pre podzemnú jadrovú astrofyziku (LUNA), ktoré sa skrýva 1400 metrov pod horským masívom Gran Sasso.
V laboratóriu vedci simulovali syntézy jadier, ktoré prebiehajú aj vo vnútri hviezd. Podzemie si zvolili preto, aby boli citlivé experimenty chránené pred kozmickým žiarením a inými rušivými faktormi.
Najdôležitejším zdrojom energie Slnka a iných hviezd je syntéza vodíkových jadier na hélium. Pri tomto procese sa uvoľňuje obrovské množstvo energie. Paralelne s tým prebiehajú aj ďalšie reakcie. Jednou z nich je viacstupňový, tzv. uhlíkový-dusíkový-kyslíkový cyklus.
Experimenty ukázali, že tento proces prebieha o polovicu pomalšie, než si vedci doteraz mysleli, aj v tých najstarších známych hviezdach, ktoré sa nachádzajú v guľových hviezdokopách. Z uvedeného dôvodu musia byť tieto hviezdy a tým aj celý vesmír o miliardu rokov staršie.