Keď budete najbližšie sledovať v televízii politickú debatu, nezabudnite si nasadiť okuliare, ktoré vám prezradia, kedy vám diskutujúci klamú. Práve takéto zariadenie chce začať predávať americká firma V Entertainment. Okrem politických debát by však mohlo nájsť uplatnenie najmä v oblasti bezpečnosti - nečudujte sa preto, ak sa vás o pár rokov policajt na letisku opýta, či náhodou neplánujete uniesť nejaké lietadlo.
Nový detektor lži fungujúci na princípe analýzy 18 rôznych parametrov hlasu človeka pôvodne vyvinula izraelská firma Nemesysco pre použitie v armáde a tiež na odhaľovanie poisťovacích podvodov. Má podobu okuliarov a výsledky analýzy signalizuje ich majiteľovi jednou z troch farieb - červená znamená klamstvo, zelená pravdu a žltá neistý výsledok. Zároveň však dokáže určiť aj ďalšie parametre, napríklad to, ako dlho človek nad odpoveďou premýšľal, alebo "SOS úroveň" signalizujúcu, ako veľmi o danej téme nechce hovoriť.
Doterajšie detektory lži namiesto hlasu monitorovali pulz či vodivosť kože človeka, z čoho sa dá čiastočne usúdiť, akému stresu je vystavený. Úspešnosť starého modelu je približne 83 percent, analýza hlasu je podľa prvých policajných testov úspešná na 89 percent, informoval server EEtimes.com. Podľa výrobcu sa však v praxi ukázalo, že schopnosť spoľahlivo rozoznať klamstvo nie je až taká dôležitá, ako schopnosť upozorniť majiteľa, napríklad vyšetrovateľa, na pasáž v reči človeka, s ktorou má vypovedajúci vnútorný problém a treba sa jej viac venovať.
Nový systém sa však na rozdiel od tradičných detektorov dá použiť aj na diaľku, napríklad pri telefonickom rozhovore, a na detekciu rôznych emocionálnych stavov, Američania ho preto chcú začať predávať masovo. Firma už v súčasnosti ponúka napríklad softvér "detektor lásky" určený pre vreckové počítače, ktorý by mal majiteľovi prezradiť, nakoľko vrúcne city k nemu iní ľudia prechovávajú. Počítač stačí pripojiť k telefónnej linke počas rozhovoru, keďže analýza funguje v reálnom čase, alebo mu predložiť starší hlasový záznam.
Firma plánuje začať svoj systém neskôr montovať aj do mobilných telefónov či dokonca hračiek, alebo ho ponúknuť zoznamovacím službám.
(tb)