"Nie sme obyčajná firma a ani sa ňou nechceme stať," takto sa začína kľúčový dokument zverejnený minulý týždeň, ktorý predznamenáva technologickú (a investičnú) udalosť roka či dokonca desaťročia - zo šikovnej začínajúcej firmy Google sa totiž čoskoro stane gigantická medzinárodná korporácia Google. Vstup firmy na burzu môže podľa niektorých analytikov oslabiť jej schopnosť riskovať a prichádzať s originálnymi nápadmi, keďže sa bude musieť podriadiť žiadostiam investorov dosahovať v prvom rade zisk.
Zakladatelia Google však v dokumente pre americké regulačné orgány, ktorý netypicky obsahuje nielen suché právne formulácie, ale aj vzletné deklarácie "urobíme svet lepším", ubezpečujú, že sa to nestane. Terajší šéfovia firmy si totiž chcú prideliť akcie s desaťnásobným hlasovacím právom a deklarujú, že sa nebudú podriaďovať krátkodobým finančným záujmom akcionárov. Samotný vstup na burzu prebehne netradičným spôsobom, formou aukcie, vďaka ktorej sa budú môcť zapojiť aj drobní investori. Očakáva sa, že hodnota Google by sa mohla vyšplhať na 30 až 50 miliárd dolárov. Pre porovnanie, hodnota Apple je 10 miliárd, General Motors 27 miliárd, Yahoo 36 miliárd a internetovej burzy eBay 54 miliárd dolárov.
Google vstúpi na burzu až o niekoľko mesiacov, už dnes je však isté, že ľudia, ktorí sa čo i len "pár dolármi" podieľali na financovaní firmy ešte v rokoch 1998-99 alebo pre ňu pracovali, rozprávkovo zbohatnú. Po firme Intel v 70. rokoch, Microsofte a Apple v osemdesiatych a Netscape v deväťdesiatych totiž bude Google piatou technologickou spoločnosťou, ktorej hodnota za pár rokov vyletela z nuly do závratných výšok.
Pár miliárd dolárov sa ocitne v prvom rade na konte oboch zakladateľov, Sergeja Brina a Larryho Pagea, ktorí vlastnia po 16 percent firmy. Významný podiel má aj Stanfordská univerzita, kde obaja študovali - univerzita dokonca dodnes vlastní vyhľadávaciu technológiu Google a firma jej každoročne platí licenčné poplatky.
V zozname akcionárov Google sú však aj mená ako Henry Kissinger, Arnold Schwarzenegger, Tiger Woods či Shaquille O'Neal - tí všetci využili šancu, keď sa pred pár rokmi ocitli na zozname ľudí "dostatočne cool" na to, aby im bola možnosť investovania ponúknutá. Na Google paradoxne zarobí miliardy aj jeho najväčší rival - významný podiel totiž vlastní aj Yahoo, rovnako ako napríklad America Online.
Sto detailov, ktoré zabijú Hotmail (a Outlook?)
Denník SME dostal ako prvé slovenské a jedno z prvých európskych médií možnosť vyskúšať si novú e-mailovú službu od Google, ktorá bude verejne dostupná až o pár mesiacov. Čo sme zistili po prvých dvoch týždňoch testovania Gmailu?
* Gmail nie je len vylepšený webmail s oveľa väčšou kapacitou. V skutočnosti prináša úplne nový spôsob práce s elektronickou poštou. Namiesto narábania s jednotlivými správami vás napríklad naučí pracovať spoločne s celými konverzáciami - ak si na to zvyknete, bude vám dnešný systém e-mailov pripadať neuveriteľne neprirodzený a nepohodlný.
* Gmail nie je len útokom na Hotmail a Pobox, ale pre majiteľov stáleho internetového pripojenia dokáže nahradiť aj Outlook. Je totiž neuveriteľne rýchly a používa mnohé prvky tradičných e-mailových programov.
* Gmail prináša množstvo drobných vylepšení typu "prečo to nikoho nenapadlo skôr", ktoré z neho robia už v testovacej fáze najlepšiu e-mailovú službu na webe. Praktické je napríklad zobrazenie prvých slov správy (okrem jej predmetu) už v jej náhľade, poteší napríklad aj nahradenie presného času prijatia správy oveľa prirodzenejším "pred piatimi minútami".
* Google nás zrejme ešte prekvapí množstvom iných funkcií, keďže už obsahuje aj viaceré zatiaľ nezverejnené možnosti použitia. Každá schránka napríklad môže mať neobmedzené množstvo rôznych názvov (aliasov) - stačí za prvú časť e-mailovej adresy pridať znak + a zaň dopísať čokoľvek ďalšie (napríklad tomasbella+spam@ gmail .com) - to môže byť praktické pre filtrovanie pošty z rôznych aliasov používaných na webe či v diskusných skupinách.
Podrobnú recenziu Gmailu spolu s fotografiami a zákulisnými informáciami o tom, aké vylepšenia Gmail chystá do budúcnosti, uverejníme v piatok na www.sme.sk/pocitace .