Podľa Davida Millera a jeho kolegov bola hlavnou príčinou vymretia týchto veľkých plazov prevaha samčekov nad samičkami. Tá bola dôsledkom zmeny podnebia pred 65 miliónmi rokov, zapríčinenou dopadmi asteroidov na Zem.
Rovnako ako dnešné krokodíly aj dinosaury kládli vajcia. U krokodílov rozhoduje teplota miesta, na ktorom sú vajcia uložené, o tom, či sa z nich vyliahne samček alebo samička.
Pred 65 miliónmi rokov sa podnebie ochladilo v dôsledku dopadu jedného alebo viacerých asteroidov na zemský povrch. Dinosaury vtedy chodili po Zemi už 200 miliónov rokov. Do atmosféry sa dostal zvírený prach, ktorý obmedzil množstvo prenikajúceho slnečného žiarenia. V dôsledku ochladenia sa začalo rodiť viac samčekov a rovnováha populácie dinosaurov bola narušená, tvrdí Millerov tím.
Kritici však túto hypotézu spochybňujú, pretože pred 65 miliónmi rokov nevyhynuli len dinosaury, ale viac ako 50 percent všetkých živočíšnych druhov. "Najhoršie neobišli suchozemské, ale morské živočíchy," poznamenáva Benny Pieser z Univerzity Johna Mooresa v Liverpoole.
Vedci stále nevedia, ako sa toto masové vymieranie podarilo prežiť krokodílom a korytnačkám. Predpokladajú, že za to vďačia svojej adaptácii na vodné i pevninské prostredie.