Washington 30. apríla (TASR) - Neandertálci majú imidž brutálnych, robustných a nekultivovaných príbuzných moderného človeka, avšak najnovší výskum ukázal, že sa biologicky rozvíjali predsa len trochu rýchlejšie ako Homo sapiens sapiens.
Praľudia, ako sa v slovenskej a českej paleontológii zvyklo hovoriť neandertálcom, dospievali už v 15 rokoch - o tri roky skôr ako ľudia moderného typu, píše americký odborný časopis Nature na základe štúdia novoobjavených neandertálskych skamenených zubov.
Neandertálci napriek veľkému mozgu - väčšiemu ako súčasní ľudia - mali kratšiu periódu biologického vývoja, tvrdí Ramirez Rozzi z parížskej akadémie vied. "Doposiaľ sme si mysleli, že čím dlhšie jedinec rastie, tým má väčší mozog, ale neandertálci nám túto teóriu zvrátili," dodáva vedec.
Aj to svedčí o tom, že ľudia moderného typu sú odlišným druhom ako neandertálec, ktorý sa okrem iného vyvíjal v krutých podmienkach doby ľadovej, a preto mu evolúcia dala do vienka rýchlejšie dospievanie, k čomu prispela aj vysoká úmrtnosť v detskom veku. 1 dem pel