Heidelberg 30. apríla (TASR) - Nemeckí vedci z univerzitnej kliniky v Heidelbergu náhodou objavili kľúčový gén pre závažné kožné ochorenia, hoci pôvodne chceli skúmať cestu určitých potravinových tukov z čreva do krvi.
Myši, ktorým tento gén pre transport mastnej kyseliny chýbal, trpeli extrémnymi vývojovými anomáliami kože. Vedci zistili, že tzv. FATP gény (Fatty Acid Transport Protein), ktorých zatiaľ poznáme šesť druhov, sa nepodieľajú iba na transporte mastných kyselín v bunkách.
Tím Wolfganga Stremmela, vedúceho Oddelenia gastroenterológie, infekčných chorôb a otráv, vypestoval myši, ktorým chýbal gén FATP4. Výsledok pokusu bol prekvapujúci, pretože všetky zvieratá zomreli hneď po pôrode. Mali totiž veľmi zhrubnutú kožu - hraničiacu s pancierom. Z tohto dôvodu mohli len v obmedzenej miere pohybovať hrudníkom, takže ich pľúca sa plne nevyvinuli. Myši okrem toho strácali cez kožu deväťkrát viac vody ako zdravé zvieratá.
Podrobný výskum ukázal, že ochranné kožné látky nazývané ceramidy, ktoré starajú o jej hebkosť a zároveň pevnosť, obsahovali príliš málo mastných kyselín s dlhými reťazcami. Chýbajúci gén FATP4 očividne narušil metabolizmus týchto kyselín v koži a spôsobil jej zrohovatenie.
Vedci tak možno majú v rukách kľúč k liečeniu kožných ochorení u človeka. Myšací gén FATP4 sa totiž veľmi podobá ľudskému a pravdepodobne má aj podobnú funkciu. Ak sa zistí, že ľudia s neurodermitídou a ďalšími vážnymi kožnými ochoreniami majú tento gén chybný alebo im úplne chýba, mohol by to byť základ hľadania nových spôsobov liečby.