SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Kto si kúpi drevený počítač?

Chcete niečo urobiť pre svoju planétu? Kúpte si drevený počítač, vyzýva švédska firma Swedx. Od konca minulého roka predáva monitory, klávesnice a počítačové myši vyrobené z dreva namiesto plastu. Drevená elektronika je vraj oveľa príjemnejšia na dotyk,


fotoChcete niečo urobiť pre svoju planétu? Kúpte si drevený počítač, vyzýva švédska firma Swedx. Od konca minulého roka predáva monitory, klávesnice a počítačové myši vyrobené z dreva namiesto plastu. Drevená elektronika je vraj oveľa príjemnejšia na dotyk, nešpatí byt a po skončení životnosti nebude až takou záťažou pre životné prostredie.

Drevené časti počítačov však zatiaľ veľmi na odbyt nejdú. Firma predáva asi 3000 monitorov mesačne; v celej Európe sa za rovnaké obdobie predá spolu okolo 330-tisíc monitorov. Problémom zrejme nie je odpor zákazníkov k zmenám, ale cena produktov. Drevená počítačová USB myš stojí asi 1600 korún, klávesnica 2000 a 15-palcový LCD monitor od 16-tisíc korún. Zákazník teda za drevené balenie monitora či myši zaplatí približne o tretinu viac, ako za bežný plastový výrobok.

Firma dúfa, že jej produkty by si mohli do kancelárií kupovať vrcholoví manažéri, ale aj bežní ľudia do svojich domácností. V súčasnosti si môžu zákazníci dokonca vybrať z troch druhov dreva - v ponuke je americký jaseň, nemecký buk a tmavé drevo z afrického pralesa. Najväčší záujem o drevené počítače je zatiaľ v Španielsku a Luxembursku.

Drevené počítače by sa mohli stať o niečo obľúbenejšími o dva roky, keď budú musieť výrobcovia podľa nariadenia Európskej únie prevziať zodpovednosť za likvidáciu vyslúžilých prístrojov. Výrobky Swedxu však odstraňujú len jeden z mnohých ekologických problémov - je na nich síce menej plastu, ale stále obsahujú množstvo toxických látok vo svojom vnútri.

www.swedx.se


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Banzai!

Do plošného testovania ostáva pol dňa a stále je len 60% potrebných zdravotníkov. Vedenie nariadilo neustupovať.

Prezidentka Zuzana Čaputová na stretnutí s náčelníkom generálneho štábu Danielom Zmekom a veliteľom operácie Spoločná zodpovednosť Ivanom Pachom.
Píše Janka Debrecéniová

„Spoločná zodpovednosť“ je ukážkou nezodpovednosti

Uznesenie vlády fakticky porušuje viacero základných práv a slobôd.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.
Prezidentka Zuzana Čaputová.