Bratislava 26. apríla (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) v končiacom sa 5. rámcovom programe Európskej únie (5.RP EÚ) bola úspešná. Jej pracoviská riešili 91 projektov zameraných najmä na trvalo udržateľný rozvoj, kvalitu života vrátane lekárskeho výskumu, energiu a životné prostredie, ľudský potenciál, informačnú spoločnosť a jej technológie.
"Prostriedky, ktoré slovenská vláda vložila ako ďvstupenkuď do tohto programu - ak neberieme do úvahy istú subvenciu z programu Phare - sa nám vrátili späť aj s miernym, asi 10-percentným prevýšením, čo považujeme za pozitívny výsledok", konštatoval pre TASR predseda SAV Štefan Luby.
V rámci 5.RP EÚ vznikli a pôsobia na pôde SAV tri centrá excelentnosti EÚ - v Ústave experimentálnej endokrinológie, Elektrotechnickom ústave a Ústave anorganickej chémie SAV v Bratislave.
Vedecké pracoviská SAV sa podľa slov jej predsedu s entuziazmom pustili aj do prípravy projektov pre 6.rámcový program EÚ, ktorý je rozložený na roky 2003 - 2007. V tomto programe je však oveľa väčšia konkurencia. Orientuje sa na väčšie aglomerácie, veľké integrované projekty a siete excelentnosti, obsah týchto projektov je ťažší.
"Napriek tomu po prvých výzvach je SAV zapojená do 24 schválených financovaných projektov 6.RP EÚ", povedal Luby. Tri ústavy SAV zabezpečujú koordináciu projektov, a to Fyzikálny ústav SAV v Bratislave, Ústav materiálového výskumu SAV v Košiciach a Ústav zoológie SAV v Bratislave. Prvý z týchto projektov sa týka kvantových informácií, druhý nanoštruktúrnych materiálov a tretí je zameraný na zlepšenie kvality produkcie ovocia s využitím metódy sterilného hmyzu. Ide o metódu spočívajúcu v eliminácii škodcov ožiarením časti týchto škodcov tak, aby stratili schopnosť rozmnožovania, spresnil.
V súčasnosti sa už začali prvé diskusie o zameraní budúceho 7. rámcového programu EÚ, ktorý by mal byť orientovaný na problematiku eliminácie terorizmu. Udalosti z 11. marca tohto roku v Madride urýchlili prípravy programu, v ktorom by išlo najmä o detekciu toxických a zdravie ohrozujúcich látok či už rádioaktívnych, chemických alebo biologických.