Londýn 30. októbra (TASR) - Talianski vedci z Experimentálneho inštitútu pre pestovanie kvetov v San Reme zmenili gény klinčeka Osteospermum ecklonis a horca Eustoma grandiflorum tak, že ich kvety pod ultrafialovým svetlom svetielkujú do zelena.
"Fluoreskujúce kvety ukazujú, že genetické inžinierstvo môže slúžiť aj kráse," povedal vedúci tímu vedcov Tito Schiva pre časopis Nature. Použitá technika funguje pri každom kvete s bielymi lupienkami.
Talianski vedci však neuvažujú so speňažením svojho vynálezu. Schválenie geneticky modifikovaného organizmu v Taliansku totiž stojí asi 1,1 milióna eúr. Okrem toho talianska verejnosť sa voči genetickému inžinierstvu stavia odmietavo.
"Ďalším problémom je mierne podnebie v Európe. Geneticky upravené kvety sa ťažko predávajú," povedal John Mason z austrálskej firmy Florigene, ktorá sa zaoberá modifikovaním farieb ruží, klinčekov a reďkoviek.
Klinčeky a enciány vďačia svojej novej farbe zelenému svetielkujúcemu proteínu (GFP). Táto látka sa nachádza v telách medúz, ktoré sú medzi biológmi obľúbeným zdrojom farbív.
Vedci využívajú svetielkujúce proteíny aj v medicíne, okrem iného na detekciu rakovinových buniek, ktoré putujú telom. Pridanie GFP do rastlín tiež nie je novinkou, avšak prvý raz sa tým sledoval čisto dekoratívny aspekt.